O případu informoval Deník o víkendu na svých internetových stránkách a včera také v tištěné verzi novin.

Samostatné bydlení

„Dům U Lesa je určen výhradně seniorům nebo lidem s takovým postižením, které umožňuje samostatné bydlení bez pomoci. Jde o malé byty s regulovaným nájemným. Není to tedy speciální zařízení pro seniory typu domova důchodců, což už dnes ani není trend. Senioři by měli, pokud to situace dovolí, co nejdéle bydlet samostatně," vysvětlila mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

V domě je noční vrátný, aby tam nechodili nezvaní hosté. A funguje zde také kancelář sociálních služeb. Ta ale není určená speciálně pro obyvatele daného domu.

Pečovatelky pracují nejen pro tento dům

„Pečovatelky tam neslouží jen potřebám obyvatel domu a mají i jiné povinnosti. V domě je 136 bytů se 150 obyvateli a jen 29 z nich některé služby využívá. Většinou jde o roznášku obědů," doplnila mluvčí karvinského magistrátu.

Mrtvolu ženy tam policie objevila minulý týden. Tělo bylo v takovém stupni rozkladu, že bylo jasné, že zde leželo několik dlouhých měsíců. Obyvatelé okolních bytů přitom říkají, že loni v létě upozorňovali na zápach, který se z bytu line. Bylo jim prý řečeno, že může jít o zápach například z plen, které kvůli svému zdravotnímu stavu někteří tamní obyvatelé používají.

Majitelem domu je město Karviná a jeho zástupci říkají, že loni v létě žádné stížnosti nebo podněty od tamních obyvatel neobdrželi.

„Pokud je pravda to, že lidé tam dané problémy hlásili pečovatelkám, určitě přijmeme opatření, aby takové podněty nebyly brány na lehkou váhu," doplnila dále.

Obyvatelé domu však Deníku řekli, že například také v minulosti údajně nikdo neřešil zápach, který vycházel z jiného bytu. Tamní obyvatel si přitom údajně asi tři dny po sobě ani nepřebíral obědy, které mu pečovatelská služba nechávala přede dveřmi.

„Pán dlouho odmítal jakoukoli zdravotní i sociální péči a odmítal pouštět kohokoli do bytu, na což měl samozřejmě právo. Nereagoval na vnější podněty, až se stav stal nedůstojným, protože z bytu opravdu vycházel zápach. Pána se tedy podařilo nakonec převézt do nemocnice, byl už ale ve velmi špatném stavu," zní k tomuto případu vysvětlení karvinského magistrátu.

Smrt bez cizího zavinení

Mrtvou ženu objevila minulý týden policie na podnět pracovnic sociálního odboru karvinského magistrátu. Ty paní hledaly v souvislosti se žádostí soudu o prošetření situace kolem její nesvéprávné dcery, která žije v ústavní péči. Policie případ uzavřela jako úmrtí bez cizího zavinění.

Jak již Deník informoval, paní jinak žila spíše v ústraní. „Neměla nasmlouvanou ani žádnou pravidelnou pečovatelskou či sociální službu. Důchod jí chodil na účet, ze kterého měla automaticky nastavené také všechny platby," vysvětlili již o víkendu zástupci karvinské radnice, proč se o pobyt dané paní nikdo nezajímal několik měsíců.