Cyklisté mohou v Koutech využít šestisedačkovou lanovku a i s kolem se nechat dopravit na Medvědí horu v nadmořské výšce 1100 metrů. Zde začínají všechny trasy Bike parku a navazuje se tady na cyklotrasy k horní nádrži Dlouhé Stráně.

V prodejně Helia Sport vedle infocentra si zájemci mohou půjčit nejen kolo, ale i koloběžku nebo brusle včetně povinného vybavení (helma, reflexní vesta). Koloběžka tu stojí za 150 korun na tři hodiny, brusle jsou za stejnou cenu na dvě hodiny. Sjezdové kolo na hodinu přijde zákazníka na 220 korun, MTB na 160 korun.

Zájemci si mohou půjčit celý sjezdový komplet za 320 (se sjezdovým kolem) nebo za 260 korun (MTB kolo). Sjezdový komplet obsahuje kolo, integrální přilbu, rukavice, chrániče kolen, loktů a páteře. S koloběžkami či bruslemi mohou sportovci z Medvědí hory pokračovat už po svých nebo se nechat vyvést autobusem na horní nádrž Dlouhých Strání (poplatek 30 Kč včetně koloběžky).

Je to ještě něco přes čtyři kilometry do kopce, převýšení činí 250 metrů. U horní nádrže Dlouhých Strání čeká bruslaře něco jedinečného. Dva a půl kilometru dlouhý okruh v nadmořské výšce 1350 metrů s nádhernými výhledy na celé Jeseníky.

Pro cyklisty se zase nabízejí v Bike parku nejrůznější trasy, jsou označeny dle obtížnosti stejně jako sjezdovky, modrá je lehká, červená znamená střední náročnost a nejtěžší je černá.

Výchozím bodem je Medvědí hora. Je zde třeba nenáročná pět kilometrů dlouhá trasa s názvem Uhlířská stopa. Zajímavostí je, že částečně vede po uhlířské cestě, podél jsou patrné terasy, kde se pálilo uhlí. Dvě červené trasy Stará medvědice a Hřebenovka jsou určeny pro jezdce na horských kolech a celoodpružených kolech. Nejtěžší trať Koutíkův sen měří necelé tři kilometry a je určena pro freeride a sjezdové speciály.

Rejvíz: výjimečná lokalita

Jedno z míst v Jeseníkách, které rozhodně stojí za vidění, jsou mechová jezírka na Rejvízu. Po nejvyšším vrcholku Pradědu je prý také nejnavštěvovanější. Velké a Malé mechové jezírko na Rejvízu jsou největší rašeliniště na Moravě. Přístupné pro turisty je Velké jezírko.

K osadě Rejvíz se lidé snadno dostanou automobilem z Bruntálu přes Vrbno na Heřmanovice, z Krnova do Heřmanovic dojedou motoristé přes Holčovice. K Velkému mechovému jezírku vede naučná stezka s informačními tabulemi. Naučná stezka začíná u dřevěné chatky, platí se zde vstupné, k prodeji jsou suvenýry i turistická známka.

Trasa je však pouze pro pěší, cyklisté na ni nesmí. Není ani moc dlouhá, měří jen něco málo přes dva kilometry. Turisté zde mohou obdivovat kouzelnou přírodní lokalitu s rašeliništní květenou. Kdo má zájem, může se na Rejvízu ubytovat, k výběru jsou jak komfortní apartmány, tak i levné turistické pokoje.

Byla by škoda neprojít se alespoň po obci a neprohlédnout si půvabné staré domy, Rejvíz byl totiž také v roce 2005 vyhlášen vesnickou památkovou zónou, a to díky dochované dřevěné lidové architektuře převážně z 19. století. K Rejvízu a mechovým jezírkům se vážou také staré pověsti, třeba o jezerním pastýři či potopeném městu.

Bájná postava pastýř Gill také každoročně na Rejvízu zahajuje sezonu. Z Rejvízu se dá vyrážet na výlety po okolí, a to nejen na túry po značených stezkách, ale i třeba jen na vycházky po lesích. Zapomenout bychom neměli ani na zdejší poutní místo zasvěcené Panně Marii Lurdské (Lourdes Grotte), to je zhruba čtyři sta metrů nad posledním domem, Apartmánem Pod Koberštejnem, na Starém Rejvízu.

Zájemce sem dovedou turistické značky. Nedaleko je také zřícenina středověkého hradu Koberštejna, odkud je nádherná vyhlídka, i sem vede značená turistická stezka.

Soutěž

Za túry po Jeseníkách budou návštěvníci odměněni nejen pěknými zážitky, někteří dokonce i třeba výhrou ubytování. Pro všechny, kteří mají internet v mobilu a rádi chodí po horách, vyhlásila Společnost pro přírodu a krajinu Actaea prázdninovou soutěž, jmenuje se Turistické informace do mobilu v Jeseníkách a Beskydech.

Návštěvníci hor musí najít informační cedulky s kódy, které jsou po horách rozmístěny. Musí se vyfotit u cedulky a také si pomocí mobilního telefonu zobrazit informace o místě, kde se nacházejí. Vyhrává ten, kdo vyfotí a prohlédne si nejvíce cedulek. Fotografie pak zašle ze svého e-mailu organizátorům soutěže na foto.jeseniky@seznam.cz.

Soutěž platí pro cedulky s logem Actaea v Jeseníkách a Beskydech. Fotografie z jiných oblastí budou do soutěže započítány polovičním množstvím bodů. Soutěž končí 30. září. Pro vítěze jsou připraveny týdenní a víkendové pobyty v Jeseníkách, které poskytli ubytovatelé z různých částí Jeseníků a které si budou vítězové soutěže moci vybrat do konce roku 2012.

„Cílem soutěže je seznámit veřejnost se systémem informačních cedulek, které jim umožní získat informace o přírodě Jeseníků a Beskyd přímo na místě, do jejich mobilního telefonu. Ubytovatelům, kteří poskytli ceny do soutěže, přivedeme návštěvníky. I u nich totiž budou informační cedulky umístěny,“ řekla organizátorka soutěže Kateřina Kočí z občanského sdružení Actaea.

Podrobnější informace o soutěži, pravidla, seznam cedulek a seznam ubytování, kde můžete vyhrát pobyt, najdete na internetových stránkách www.praded.org.

Turistiku mohou zpestřit místní speciality

V Jeseníkách si užijí i gurmáni. Již několik let se v Malé Morávce pořádají Borůvkové hody a Festival řízků. Po celé léto se ve vybraných restauracích koná festival nazvaný Chuť Jeseníků. Paštička s brusinkami, starohorská čočková polévka, králík z pohraničí načerno, hovězí jazyk s chlebovou omáčkou, jesenické masové knedlíčky v nudlovém těstě, zlatokopecké brambory, sacher dort z Gräfenbergu.

Takové dobroty mohou lidé ochutnat až do konce září ve čtyřiadvaceti vybraných restauracích v Jeseníkách. Původně jich bylo pětadvacet, ale jedna restaurace změnila provozovatele a z festivalu odstoupila. „Návštěvníci je poznají podle samolepky umístěné u vchodu do restaurace. Každá ze zapojených restaurací bude nabízet nejméně jedno kompletní menu složené z polévky, hlavního jídla a dezertu,“ představila projekt Tereza Schreiberová ze sdružení Jeseníky přes hranici, které celou akci organizuje.

Recepty tradičních jídel Jeseníků pochází z městských archivů a soukromých sbírek obyvatel hor. Mnohdy byly původní receptury přeloženy z německých či polských originálů. Práce to byla vskutku mravenčí, některé recepty byly psány ručně, německým švabachem. Recepty vychází ze surovin, které jsou pro Jeseníky typické.

Brambory byly častou součástí jídelníčků chudých horalů, zvěřina se pak vyjímala na stolech těch bohatších obyvatel. Houby, lesní plody, hovězí i ryby jsou další suroviny, ze kterých se v Jeseníkách vařilo. Sdružení Jeseníky přes hranici plánuje vydání kuchařky tradičních jídel Jeseníků s fotografiemi jídel ještě v tomto roce.

Turisté s mlsnými jazýčky by si rozhodně neměli nechat ujít dvě další akce. Každoročně přilákají stovky hostů do Malé Morávky Borůvkové hody, letos se konají o víkendu 27. a 28. srpna, půjde o desátý ročník.Ve vybraných restauracích a penzionech si lidé pochutnají na borůvkových knedlících, lívancích, koláčích, bublaninách, pohárech a dalších dobrotách. Někde dokonce nabídnou borůvkové pivo či třeba kuřecí s borůvkovou omáčkou.

O měsíc později následuje další gastronomická akce, Festival řízků. Do Malé Morávky přiláká mlsné jazýčky v sobotu 24. a neděli 25. září. Na jídelních lístcích vybraných restaurací se objeví nepřeberné množství nejrůznějších řízků, vepřové, kuřecí, telecí, zeleninové, květákové, sýrové a připravené nejrůznějšími způsoby.

Restaurace zapojené do projektu Chuť Jeseníků

Šumpersko
Restaurace Arte, Husitská 2, Šumperk
Restaurace Černý havran, Kozinova 7, Šumperk
Wellness hotel Diana, Žárovská 618, Velké Losiny
Hotel Dlouhé Stráně, Rejhotice 72, Loučná nad Desnou
Hotel Dolte, Sobotín 27
Relax Kolštejn Branná, Branná 60
Restaurace v areálu Kouty, Kouty nad Desnou 30
Penzion Na Staré poště, Filipová 65, Loučná nad Desnou
Restaurace Suteren Lounge, Komenského 3, Šumperk

Jesenicko
Restaurace Gemer, nám. Svobody 875, Jeseník
Hotýlek U Kance, Lipová-lázně 240
Park Hotel, Domašov 21, Bělá pod Pradědem
Hotýlek U Pekina, Dolní Údolí 44, Zlaté Hory
Penzion U Petra, Lipovská 115/328,

Jeseník
Penzion Povodí, Domašov 289, Bělá pod Pradědem
Restaurace Praděd, Dukelská 178, Jeseník
Priessnitzovy léčebné lázně, Priessnitzova 12, Jeseník
Restaurace U Radnice, Masarykovo náměstí 16, Jeseník
Hotel Stará Pošta, Filipovice 27, Bělá pod Pradědem

Rýmařovsko
Hotel Slunce Rýmařov, Jesenická 4, Rýmařov
Hotel Kamzík, Karlov 182, Malá Morávka
Hotel Figura, Malá Morávka 256
Restaurace Pod Kapličkou, Malá Morávka 75
Restaurace a hotel Praděd vysílač, Karlova Studánka

Kalendárium vybraných akcí 2011

6. srpna
Den obce, Malá Morávka. Obecní oslavy (fotbalové hřiště)

6. a 7. srpna
Na příkaz císaře, Hrad Sovinec. Historická akce s celodenním programem. Rytířský turnaj v seku mečem. Gotický mumraj na středověké tvrzi. Život a etiketa na hradech během rytířských turnajů a námluv

12. a 13. srpna
Cena Indiana Jonese, Rýmařov. Westernové dovednosti. Soutěž v hodu nožem a tomahavkem. Exhibice zacházení s bičem a lasem. Country bál, ohňová show

12. až 14. srpna
Výýstava květin, bonsají, ovoce a zeleniny, Zámek Bruntál. Výstava zahrádkářů

13. srpna
Novopláňská regata, Slezská Harta. Závody lodí na přehradě

13. srpna
Letnice 2011 – open air festival, Bruntál. 14. ročník hudebního festivalu žánrů hard&heavy, rock&pop

13. a 14. srpna
Kašpárek ze Skalního hradu, Hrad Sovinec. Loutkářská a divadelní pouť. Historická akce s celodenním programem

20. srpna
Dlouhá noc, Ludvíkov u Vrbna pod Pradědem. Letní slavnost s pokusem o překonání a vytvoření několika netradičních světových rekordů. Soutěž ve vaření guláše

20. srpna
Kopřivná fest 2011, Malá Morávka. Festival extrémních sportů. Chata Kopřivná

20. a 21. srpna
Hodokvas rytíře Kobylky, Hrad Sovinec. Historická akce s celodenním programem. Historicko-řemeslný jarmark s ukázkou řemesel. (Akce roku na Sovinci.)

27. a 28. srpna
Borůvkové hody, Malá Morávka (restaurace, penziony)

17. a 18. září
Jestřáb potulného trubadúra, Hrad Sovinec. Netradiční prohlídky, sokolnické besedy a lov atrapy kořisti dravými ptáky

24. a 25. září
Festival řízků, Malá Morávka (restaurace, penziony)

1. a 2. října
Tajemství staré almary, Hrad Sovinec. Lapkové a kati při práci na loupežnické stezce. Netradičně zvolená prohlídková trasa s návštěvou hradních sklepů

29. a 30. října
Hofmistrova závěť, Hrad Sovinec. Slavnostní ukončení sezony