Teplárenské sdružení ČR očekává největší meziroční zdražení tepla za posledních 13 let a růst cen podle něj bude pravděpodobně až dvouciferný. Za vytápění bytu si tak připlatíme i několik tisíc korun.

Navýšení o stokoruny

Zvýšení cen už oznámili i dodavatelé, kteří teplem zásobují města na Karvinsku. Například ČEZ, pod který patří elektrárna v Dětmarovicích a odkud proudí teplo do 8 800 domácností v Orlové a dalších 5 800 v Bohumíně, oznámil zvýšení ceny přibližně o 10 procent. „U běžného bytu v panelovém domě se náklady na teplo a teplou vodu zvýší podle velikosti bytu zhruba o 100 korun měsíčně,“ řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Cena tepla v Havířově, dodávaného z teplárenské soustavy Havířovské teplárenské společnosti (HTS), letos vzroste o 7,75 procenta. Společnost Veolia Energie ČR, z jejíž teplárny na okraji Karviné proudí teplo do Karviné a velké části Havířova, také avizovala zvýšení cen.

„Průměrná domácnost zaplatí měsíčně o 190 až 290 korun více podle druhu využívaných paliv a lokálních podmínek. Pokud stát a EU přistoupí ke kompenzaci povolenek, cena se ještě může snížit,“ uvedl obchodní ředitel skupiny Jakub Tobola.

Vyšší zálohy

Předejít vysokým doplatkům při vyúčtování se snaží pronajímatelé bydlení zvyšování záloh za energie. To už oznámil například největší regionální poskytovatel nájemního bydlení, společnost Heimstaden, která slovy své mluvčí pečlivě zanalyzovala každé navýšení všech svých dodavatelů a o stejnou částku teď svým klientům navýší měsíční platby. Mluvčí Heimstaden Kateřina Piechowicz podotkla, že ani koruna z těchto plateb neskončí ve společnosti Heimstaden, ale na účtech dodavatelů tepla přesně podle jejich navýšení.

Lidem, kteří by cítili existenční krizi, vybízí k informování se o podmínkách využití příspěvku na bydlení na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Novou výši plateb už Heimstaden svým nájemcům rozesílá poštou. Součástí tzv. evidenčního listu je však dodatek, že nájemníci mají vzít na vědomí, že navýšení je předběžné a finální cena spotřebovaného tepla bude známa až po fakturaci za dané období, tzn. příští rok.