Poslední šedesátka bohumínských domácností v městské části Skřečoň se v průběhu následujících týdnů napojí na teplovod z dětmarovické elektrárny (EDĚ). Z bytů zde zmizí plynová topidla či kotle a nově je bude vytápět ústřední topení.

Samotné napojování domů a bytů na teplovod přitom začalo v Bohumíně před sedmi lety, kdy společnost ČEZ vybudovala mezi Dětmarovicemi a Bohumínem nový přiváděč tepla za půl miliardy korun.

Dnes dětmarovická elektrárna zásobuje teplem a teplou vodou necelé čtyři tisíce bytů v Bohumíně a dalších 8500 v Orlové.

MILIONOVÉ INVESTICE

„Horkovod zásobuje místní domácnosti, školy, školky, kulturní zařízení a další městské i komerční objekty. Spolu s poslední etapou se připojí i posledních sedm městských domů ve Skřečoni, kde vybudujeme vnitřní rozvody tepla pro ústřední vytápění a rozvody teplé vody.

Ve většině bytů máme v plánu také rekonstrukci koupelny," uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl s tím, že rozvody v bytech představují poměrně velké stavební zásahy a nájemníci musejí počítat s několika týdny nepohody. Samo město pak do poslední etapy napojení na teplovod investuje 16 milionů korun.

Podle mluvčího Skupiny ČEZ na severní Moravě Vladislava Sobola jsou v plném proudu i výkopové práce a instalace venkovního potrubí.

Jak říká Sobol, jde o bleskovou akci. „Výkopové práce začaly na začátku června a v červenci už EDĚ zahájí dodávky teplé vody. K vytápění posledních šedesáti domácností v Bohumíně bude vše připraveno v září, tedy na začátku topné sezóny," vysvětlil mluvčí.

KONEC ELEKTRÁRNY KONEC TEPLOVODU?

V souvislosti s teplovodem se často skloňuje i možné uzavření dětmarovické elektrárny, se kterou podle generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše už skupina ČEZ dlouhodobě nepočítá. Samotné odstavení EDĚ by však dodávky tepla ovlinit nemělo.

„Lokalitu opouštět nehodláme a dodávky tepla do Bohumína a Orlové zabezpečíme i v další budoucnosti," říká za společnost ČEZ Vladislav Sobol. V elektrárně podle něj momentálně probíhá instalace druhého 25 megawattového výtopenského zdroje pro zajištění dodávky tepla při odstávce bloků.

Pavla Krůčková