„Máme problém s turisty, kteří nocují u přehrady, anebo si prostě jen přijdou k přehradě udělat mejdan. Přesto, že máme u vody, na plážích rozmístěno mnoho odpadkových košů, tak lidé po sobě nechávají velký nepořádek.

Obyvatelé Těrlicka nebo Obecní služby to pak musí uklízet,“ postěžoval si starosta obce Martin Polášek, který věří, že tento nešvar se rozšířil kvůli karanténě a díky hezkému počasí.

Okresní soud v Ostravě. Ilustrační foto.
Soud v Ostravě rozhodl v případě týrání. Školačka žila v nelidských podmínkách

„Chápu, že lidi chtějí ven hospody jsou zavřené, ale měli se umět chovat. Jsme schopni tolerovat pár pohozených lahví a nějaké papírové obaly, ale nesmí to překročit únosnou míru. Věřím ,že po rozvolnění koronavirových opatření to bude zase lepší,“ dodává.

Tomu, kdo na plážích po sobě zanechá nepořádek, hrozí vysoká pokuta. „Vyvěsili jsme cedule upozorňující na porušování obecně závazné vyhlášky s možnou pokutou do výše 30 tisíc korun. Kontroly provádí policie, rybářská stráž a další orgány státní správy,“ informoval starosta.

Provozovnu otevřelo také kadeřnictví Wella v Jičíně. Kadeřnice pracovaly za štítem a v rouškách.
Kadeřníci žádají o zrušení dvojí ochrany obličeje. Štít je rizikový, tvrdí

Rybáři jsou podle něj až na drobné výjimky v pohodě a udržují místa, kde pobývají uklizená. Obec je ochotna pobyt u vody mimo kempy a přes noc tolerovat právě pouze rybářům. I oni ale musí prokázat, že mají jak uklidit případný nepořádek i biologický odpad.

Kdo to uklidí a zaplatí?

Starosta si také postěžoval, že úklid nepořádku stojí nemalé peníze, včetně odvozu na skládku. Náklady se počítají v desetitisících. „Jsme rádi za všechny řádné návštěvníky této rekreační oblasti, ale darebáky tu rozhodně nechceme,” dodal starosta Polášek. Řekl také, že kontroly se budou konat během celé rekreační sezony.

Erosenka netušila, že místo skutečných peněz převzala jen napodobeniny.
Muži za sex v Ostravě platili falešnými eury. Poznali byste tyto padělky?

To potvrzuje i policie. „Během letní sezony budou mít policisté obvodního oddělení zvýšený dohled v okolí přehrady,“ řekla mluvčí Zlatuše Viačková s tím, že k hlídkové činnosti z vody využívají policisté i motorový člun.

Zákazy vjezdu

Další problém, se kterým se tato rekreační oblast potýká, je neukázněnost řidičů.

„Už loni se nám tady začal šířit takový nešvar – turisté-řidiči najíždějí s auty přímo nebo skoro do vody. V letních měsících to už bylo neúnosné, kdy skutečně ta auta parkovala půl metru od vody a lidé se nemohli dostat ani okolo přehrady. Proto jsme byli nuceni rozmístit zákazové značky okolo přehrady na příjezdových komunikacích. Tyto značky máme umístěné týden, ale i přesto je o posledním víkendu spousta motoristů nedodržovala. Proto i na na dodržování zákazových značek se letos policie zaměří,” vysvětlil starosta Těrlicka s tím, že se jedná se o všechny příjezdové cesty okolo přehrady.