„Z tohoto skutku je podezřelá osoba, která není členem žádného rybářského svazu. V její blízkosti se nacházel candát obecný dlouhý 42 centimetrů, přičemž jeho lovná míra je stanovena na 50 centimetrů,“ informovala policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Sumec velký, kterého ulovil rybář Martin Fryč za asistence kolegy Vítězslava Dudy v přehradě Olešná na Frýdecko-Místecku 16. září 2022.
OBRAZEM: Gigantický sumec na Olešné! Ryba měla přes dva metry třicet

Pokud bude případ kvalifikován jako přestupek, postoupí jej těrlická policie správnímu orgánu do Havířova. Ten může pytláka potrestat pokutou až osm tisíc korun. Podle policejní mluvčí stačí, když je pytlák při nelegálním lovu přistižen, nemusí mít u sebe žádný úlovek. Případ pytláctví řešili policisté v Těrlicku také letos v červnu. Rovněž jako přestupek. Pachateli se ovšem podařilo rybářské stráži utéct, tak zůstal neobjasněn.

Pytláci? Nic vyjímečného

Podle předsedy Místní organizace Českého rybářského svazu Karviná Romana Martinka není pytláctví u vody ničím výjimečným. Ročně stráž jen v karvinské oblasti přistihne desítky těch, kdo porušují zákon o rybářství. „Nejčastěji se setkáváme s tím, že rybář uloví a bere podměrečnou rybu, nebo jich uloví víc, než je povoleno. A pak máme samozřejmě případy, kdy lidé loví bez povolenky, případně bez jakéhokoliv povolení k lovu,“ jmenuje Roman Martinek. Pokud člen rybářské stráže takového člověka objeví, hned volá policisty a ti si případ přebírají.

Lidé ukazují kartičky a nabízejí k prodeji drobné předměty. Podzim 2022.
Pozor na ně. Podvodníci v Karviné, Havířově a okolí chtějí peníze pro neslyšící

Mezi nejzávažnější přestupky patří, když rybář chytí a vezme rybu nelovnou, anebo jich chytí více. Pokud dotyčný vlastní rybářský lístek, rybářská stráž na místě sepíše hlášenku, kterou pošle na Územní moravskoslezský svaz v Ostravě, kde věc řeší kárná komise anebo správní orgán obce. „Přestupků, s nimiž se setkáváme, je celá řada,“ dodává Roman Martínek.

Na Karvinsku se rybáři potýkají s pytláky nejčastěji na Těrlické a Žermanické přehradě nebo u rybníka Větrov mezi Karvinou a Petrovicemi.