Bylo 30. května 1962, tři hodiny odpoledne a tu podívanou sledovaly z vyvýšených míst nad údolím Stonávky stovky lidí z obce i přespolní. Ozvala se rána a kostel Nejsvětější Trojice v Horním Těrlicku šel k zemi.

190 let starý kostel byl poslední budovou na území, které již brzy měla zaplavit voda a dát tak vzniknout Údolní nádrži Těrlicko, kterou dnes známe jako Těrlickou přehradu.

Potomci se stále zajímají

Výročí odstřelu kostela si v Těrlicku připomněli tento týden na besedě, kterou připravil Ladislav Chroboczek, místní patriot a bývalý místostarosta, jenž proměny obce dlouhodobě sleduje a dokumentuje.

V kulturním domě představil historické snímky, na nichž jsou domy a lidé ze zatopené části obce. Před pár lety dokonce vydal brožuru, kde jsou fotografie, mapka, seznam majitelů a domů podle evidenčních čísel. Společně s dětmi pamětníků pak vzpomínali a několik hodin debatovali.

„Skoro pět hodin jsme tam byli. Přišel i Bohuš Zajíc, jeden z dosud žijících pamětníků, jehož rodina měla v tomto místě dům. Jinak už chodí děti pamětníků, ale i těm už je okolo šedesátky.

Těrlická přehrada:

Fotogalerie: Těrlická přehrada a ohlédnutí za minulostí

Obvykle se doptávají, kde přesně stály domy jejich předků. Potřebují se zorientovat, i proto, že Těrlicko se od té doby hodně proměnilo,“ vypráví Chroboczek. Jeho bohatý archiv mnozí využívají a žádají ho o fotografie, protože si třeba nechávají zhotovit rodokmeny.

Vzpomínky a fotografie od pamětníků

Ladislav Chroboczek začal fotografovat v 10 letech, takže má zachycena místa, která dnes vypadají docela jinak. Více se o historii obce začal zajímat s přibývajícím věkem.

„Víte jak? Pracoval jsem v Mototechně v Českém Těšíně a lidem jsme vozili součástky, náhradní díly, které si u mě objednali. A jak jsem jim je k večeru roznášel po domech, tak mi vyprávěli o historii své rodiny, jak oni pamatují napouštění přehrady. A mnozí mi věnovali i staré rodinné fotografie,“ přibližuje těrlický patriot, jak přišel k unikátním snímkům míst, která už dnes nelze vidět.

Sám si pamatuje, jak byl v roce 1960 s maminkou a bratrem na faře, kde byla ordinace lékaře, vybavuje si pekárnu v zadním traktu Dělnického domu, poštu, pilu, hasičárnu. Přímo u odstřelu kostela nebyl, ale později se mu podařilo sehnat dokumentaci z likvidace kostela.

„Všechny sochy, obrazy a popis všech nástěnných maleb, byla tam Poslední večeře. Velká část skončila v kostele svatého Vavřince v Kostelci, včetně kopie obrazu Těrlické Madonny, jejíž originál je v Muzeu Těšínska. Varhany převezli do kostela ve Skalici u Frýdku-Místku,“ popisuje Chroboczek.

Dnes by věž kostela trčela z vody

Stavba hlavní hráze nádrže byla dokončena v roce 1961. Odstřel katolického kostela v Horním Těrlicku naplno odstartoval naplňování nové přehrady, které měla vodou zásobovat doly na Karvinsku i Třinecké železárny.

Ladislav Chroboczek při svém pátrání spočítal, že při přípravě území k zatopení bylo zlikvidování 290 objektů; 189 z Horního a 101 z Dolního Těrlicka, včetně dvou mostních objektů. Nejčastěji rodinné domy, hospodářská stavení, tři školy, dvě hasičárny, kostel s farou, dělnický dům, obecní dům, hospodu s kinem. A samozřejmě hřbitov, který se exhumoval už v roce 1958.

„Když před lety bylo extrémní sucho a navíc se upouštěla přehrada, byly vidět základy nejen kostela, ale i některých domů. V místech, kde stával kostel, je dnes asi 15 metrů vody. Kdyby dnes stál, tak by věž a možná část střechy byla vidět,“ říká Chroboczek, který fotografie a informace o historii Těrlicka shromáždil už ve třech publikacích.