Hlavní sobotní program se odehrával na náměstí, kde byly všechny stroje vystaveny. Organizátoři, kteří se snaží vzkřísit motocyklové závody, připravili výstavu z historie Mezinárodních silničních závodů motocyklů O Zlatý kahanec. Zájemci mohli navštívit i kinosál, kde se každou hodinu promítal dokumentární snímek, který připomínal celou čtyřicetiletou historii závodů.

„Jsem ráda, že se ta akce podařila dotáhnout do takového úspěšného konce. Organizátoři na tom pracovali snad dva roky a my jsme se jim jako obec snažili pomoci. Už teď připravují obnovení závodů, ale ještě to bude chtít hodně práce a vyřizování potřebných náležitostí,“ řekla starostka Těrlicka Lydie Vašková.

Organizátoři se netají svým cílem závody na Těrlickém okruhu skutečně obnovit. Právě v uplynulých dnech se jim podařilo zachránit jeden důležitý úsek trati, když se dohodli s havířovským magistrátem na úpravě projektu rondelu, který se začíná stavět na vrcholu Bludovického kopce. Kruhová křižovatka bude opatřena demontovatelnými ostrůvky, aby se po dobu závodů daly odstranit.

„Trať musí mít podle předpisů šířku šesti metrů. To splňuje a podařilo se nám to zachovat i u kruhového objezdu,“ vysvětloval návštěvníkům víkendové akce jeden z organizátorů Martin Mojziszek.

Téměř všechny stroje, které se v sobotu do Těrlicka sjely, se vydaly na symbolickou projížďku po bývalém závodním okruhu. Nejdříve se jezdci shromáždili na silnici pod náměstím a vydali se v houfu do prostoru bývalého startu a cíle. Pak objeli jedno kolo, aby se vrátili zpátky na náměstí, kde program pokračoval až do večera.

V neděli přijely na náměstí motorky staršího data výroby. „Veteráni nemohli přijet v sobotu, protože se účastnili jiné akce. Proto se jim vyhradila neděle. To už byla taková poklidnější atmosféra,“ dodala starostka s tím, že výstava v kulturním domě pokračuje až do konce měsíce.