Také v polské části byla přijata opatření ve snaze minimalizovat další šíření nákazy. Starostka polského Těšína Gabriela Staszkiewicz rozhodla o zákazu pořádání vzdělávacích akcí ve všech veřejných prostorách, který platí od čtvrtka 12. března. 

Rodiče dětí požádala, aby je nechaly doma. Důvodem je snaha zabránit síření nákazy koronavirem. 

Online reportáž

„Jesle, mateřské i základní školy zůstanou uzavřené do středy 25. března. Stejně tak zůstanou do té doby uzavřené prostory pro kulturní vyžití, kina, sportoviště i univerzitní střediska,“ sdělila v tiskové zprávě starosta polského Těšína.

Dezinfekce škol, autobusů i veřejných prostor

Česká i polská samospráva také rozšířily opatření v souvislosti s ohrožením nákazou koronavirem – dezinfikují se školy i autobusy městské hromadné dopravy.

„Od dnešního dne se při pravidelném úklidu v podchodu pod železničním nádražím jak ze strany pošty a lékárny, tak ze strany obchodního domu Billa a v tzv. Demmellochu, který probíhá standardně dvakrát denně, provádí se pokaždé ošetření zábradlí antivirovou dezinfekcí.

Oba podchody jsou důležitou spojnicí mezi oběma částmi města rozděleného železnicí a denně zde projdou až tisíce lidí,“ sdělila ve středu na webu a facebooku města Andrea Lipinová z českotěšínské radnice. Odborníci také doporučují, aby se o děti, které nechodí do školy, nestarali jejich prarodiče, protože koronavirus je rizikový právě pro starší generaci.¨

Starostky obou měst nabádají obyvatele, aby omezili pohyb po městě na minimum.

„Nemůžeme nikomu zakazovat přecházet státní hranici, proto jsme lidem doporučili, aby návštěvu polského Těšína pokud možno co nejvíce omezili. Všechny důležité informace týkající se aktuální situace okolo epidemii koronaviru pravidelně aktualizujeme na našich webových stránkách a sociálních sítích," řekla starostka Českého Těšína. 

Český Těšín rozhodnutím Bezpečnostní rady města ještě ve středu odpoledne nechal umístit informační tabule do prostoru hraničního přechodu do Polska.

Ve Slezském vojvodství bylo podle informací z polského listu Dzennik Zachodni ve středu odpoledne hlášeno už osm nakažených lidí. Pět pochází z města Rybnik a jsou v nemocnici v Ratiboři. Celkem taky bylo v Polsku evidováno 26 osob s nákazou koronavirem. 

Koronavirus v Česku