Provoz na obou mostech přes Olši v centru Těšína je bez jakýchkoliv kontrol. Někteří lidé vyrazili k polským sousedům už brzy ráno. Na sociálních sítích se už objevovaly například snímky od polských benzinek, čímž autoři fotek informovali ostatní o aktuálních cenách benzinu.

Přímo na Hlavní ulici v Českém Těšíně sice včera odpoledne žádný velký ruch nebyl, z hraničních mostů ale v noci zmizeli čeští policisté. A přes most opět korzovali lidé do Polska a zpět a samozřejmě naopak.

Hejtman Ivo Vondrák v roušce.
Koronavir na Karvinsku: Hejtmanovi vadí nekázeň, horníkům populismus

"Už tady pár Poláků dnes na pivo bylo, ale zatím jich až tolik není," říká mi servírka pivnice Radegastovna jen 150 metrů o hraničního mostu. Obchod s alkoholem vedle kavárny Avion, tedy přímo u mostu, včera otevřel poprvé po třech měsících. "Nakupují zatím ale spíš Češi, Poláci zatím ne," říká mi vietnamská prodavačka.

Z volného přechodu česko-polské hranice mají radost snad všichni. Pan Jan Paprota se hned ráno vydal do polského Těšína na nákup. "Levné máslo ale neměli. Tak to zkusím jindy. Teď jedu podruhé, navštívit sestřenici," prozradil sedmasedmdesátiletý cyklista přímo na hraničním mostě.

Plošné testování v souvislosti s nákazou Covid-19 v Dole Darkov na Karvinsku. Hygienikům pomáhala i armáda. Ilustrační foto.
Počet nakažených na Karvinsku překročil tisícovku. A řešení..?

"Od začátku jsem věřila, že jak se rychle začervenil,o tak se rychle zazelení, a stalo se. Jsem za to samozřejmě ráda, především za ty rozdělené rodiny, kterým rento režim dlouhé týdny komplikoval život. Někdo třeba může toto rozhodnutí přijímat rozpačitě, ale věřím, že když budou lidé nadále dodržovat předepsaná hygienická opatření, tak to všechno zvládneme i při otevřené hranici," komentovala znovuotevření hracice starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková.