Svátek polské, české a slovenské kinematografie startuje 1. května v Českém a polském Těšíně. Půjde o již 26. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která spojuje spojuje film, literaturu a další akce.

Letošní roční se nese v duchu oslav 20. výročí vstupu Česka a Polska do Evropské unie. Kino na hranici si připomene toto výročí akcemi na Rynku a na radnici v polském Těšíně, ale také na tamním Hradním návrší i na Mostě přátelství.

Letošní přehlídku zahájí polská premiéra filmu Jeden život. Ten pojednává o Britu Nicholasi Wintonovi, který v roce 1939 zorganizoval transport 669 židovských dětí z okupovaných Čech do Velké Británie. Ve filmu zazáří takové hvězdy jako třeba Anthony Hopkins, Helena Bonham Carterová, Jonathan Pryce či Lena Olinová. Hrají v něm i skvělí čeští herci, kteří budou hosty slavnostní projekce v Divadle Adama Mickiewicze v polském Těšíně.

Co všechno se bude v pohraničních městech zkraje května odehrávat? Kromě všech vítězných snímků Českého lva, v čele s Bratry, Němými tajemstvími, mrazivou komedií Přišla v noci, ambiciózním sci-fi Bod obnovy, nebo snímkem Její tělo, je v programu také řada novinek a předpremiér včetně nového snímku Bohdana Slámy Sucho, vynikajícími dokumenty Tady Havel, slyšíte mě? a zejména pak Útěkem do Berlína.

Ke všem filmům budou v Těšíně přítomni herci a tvůrci a bude tak možné zapříst diskuse nad pozoruhodnými příběhy a tématy jejich děl. A konečně i slovenská kinematografie představí své nejvýraznější highlighty – například na festivalech oceňovanou Svetloplachosť, předpremiéru výborného dramatu Spiaci účet, nebo koprodukční Samotu.

Letos poprvé organizátoři představí mimo jiné novou sekci Bohemica, která je složena výhradně z koprodukčních filmů, na nichž se minoritně podíleli čeští filmoví producenti a jsou v ní zařazeny filmy z posledních let, z nichž mnohé bodovaly už na prestižních filmových festivalech ve světě.

Kromě prezentace nových filmů z této části Evropy bude program Kina na hranici tradičně zahrnovat retrospektivy a tematické sekce. „Festivaloví diváci se budou moci zúčastnit i literárních besed, které jsou důležitou součástí doprovodného programu, stejně jako koncerty pod širým nebem i v komornější atmosféře festivalového klubu. Na své si přijdou i nejmenší diváci. Pro ty zde budou jako každoročně přichystány akce a filmové projekce, určené speciálně pro ně,“ prozradila ředitelka festivalu Jolanta Dygoś.

Přehlídka Kino na hranici ale nejsou jen filmy, ale také výstavy, diskuzní setkání a hudební večery.

Více na www.kinonahranici.cz