Chybět samozřejmě nebude ani přitažlivý program. „Návštěvníkům Muzea Těšínska se otevřou pracovní stanoviště oddělení přírodních věd, archeologie a etnografie. Dětem i dospělým nabídnou možnost prověřit, porovnat a obohatit své znalosti," říká mluvčí Muzea Těšínska Iva Lupková.

Přírodní vědy nabídnou dětem k plnění jednoduchých úkolů bílý plášť, petriho misku a pinzetu i možnost pracovat s mikroskopem a prohlédnout si jeho prostřednictvím některé zajímavé preparáty. K vidění budou i vycpaná zvířátka a druhy jejich potravy. Vyzkoušet ale děti budou moci také omalovánky, křížovky či doplňovačky s přírodní tématikou. Stanoviště Archeologie poskytne dětem štěteček a možnost odkrýt s jeho pomocí některou z kostí zahrabaných v nádobě s pískem.

„Oblast Etnografie bude návštěvníkům Těšínské muzejní noci přístupná do 20 hodin. Všichni příchozí si budou moci vymalovat typy místních lidových krojů a zapojit se svým dílem do výroby masopustní masky koně," dodává Lupková.

V podobném časovém rozsahu se z české strany do TMN zapojí také čítárna Noiva, Hasičské muzeum Josefa Jendřišáka v Ostravské ulici a Těšínské divadlo.

V polském Těšíně bude nabídka institucí ještě daleko širší. „Účast očekáváme o to větší, že se datum Těšínské muzejní noci letos také kryje s rovněž hojně vyhledávanou Nocí kostelů, do níž se zapojí sakrální stavby po obou stranách Olše," dodává mluvčí muzea.