„Původní plány těžby ve Starém Městě padly. Stálo by to spoustu peněz, obrovské náklady,“ řekl na dotaz Deníku předseda dozorčí rady OKD Michal Kuča.

Nevylučuje, že v některých oblastech, které už má OKD vykoupené, se lehce projeví důlní vlivy.

„O velkých a fatálních vlivech tam mluvit nelze. Centrum Starého Města se určitě nepropadne. V žádném případě nebude ohrožena průmyslová zóna,“ řekl Michal Kuča a dodal, že tento scénář, tedy pokračování těžby směrem od závodu ČSA směrem k řece Olši je možný pouze za předpokladu, že ceny uhlí na trhu budou příznivé a tedy případná těžba rentabilní.

Každopádně už se nepočítá s žádnými hromadnými výkupy. „To, co potřebujeme dovykoupit, to se dokončí. Zásadní rozšiřování působnosti těžby a vlivů není na programu,“ řekl Kuča.

Návštěva Vlády ČR v Moravskoslezském kraji 24. dubna 2018. Prohlídka Dolních Vítkovic v Ostravě.
Premiér Babiš vybídl šéfa Třineckých železáren v Ostravě: Kupte Mittal

Lidé ze Starého Města tuto zprávu vítají, ovšem vidí situaci trochu jinak. Vlivy těžby pod oblastí Kozince na pomezí Doubravy a Starého města (na levém břehu Olše) totiž pociťují už dnes.

„Bohužel nárok na odškodnění za tyto vlivy šachta lidem odmítá,“ říká Monika Heisigová ze Starého Města.

Dodává, že město Karviná vydalo souhlas s vytěžením dvou porubů, které se nacházejí v prostoru od Lešetínské ulice směrem k řece. „Jakmile se tam začne těžit, stoupne spodní vody a i v centru Starého města, v rezidenční části bude voda ve sklepích,“ tvrdí Heisigová.

Ilustrační foto
Policie prosí o pomoc při pátrání po pohřešované ženě z Karviné