Ve městě momentálně působí sedm stomatologů, po odchodu dvou dam do důchodu jich ale zbude jen pět. Městu se krizi podařilo zažehnat už před dvěma lety, kdy stomatoložka Jarmila Wnuková dostala výpověď z prostor v jednom z místních průmyslových podniků a již tehdy zvažovala, že odejde do penze. Město jí připravilo za zhruba jeden a půl milionu korun ordinaci ve zdravotním středisku.

„Díky tomu ještě prodloužila svou praxi, teď ale končí definitivně. Rekonstruované prostory nabízíme případnému nástupci. Jednáme také s její kolegyní Evou Slívovou, která rovněž odchází do důchodu, o odkoupení techniky a křesla za několik set tisíc korun, abychom mohli novému stomatologovi nabídnout kompletně vybavenou ordinaci,“ podotkl bohumnínský starosta Petr Vícha.

Některá města a obce sahají ve snaze pomoci svým občanům dokonce k finančním benefitům pro nově příchozí stomatology. Bohumín se ale obdobnou cestou vydávat nebude.

„Pro nás tato možnost nepřipadá v úvahu. Nebudeme uplácet a kupovat si zubaře. Představte si, že jedna obec nabídne novému zájemci dva miliony, vedlejší obec zvýší nabídku na tři a tak dále. To není systémové řešení. Navíc stávající zubaři, kteří léta v Bohumíně poctivě pracují pro naše občany, by byli citelně znevýhodněni,“ vysvětlil starosta.

Problematiku nedostatku stomatologů by měly přednostně řešit především zdravotní pojišťovny, u nichž jsou lidé registrováni. Ty mají seznam volných kapacit vyvěšený na svých internetových stránkách, nebo lidem poradí na klientských pracovištích.

„Pojišťovny musí zajistit, aby pacienti nemuseli dojíždět neúnosně daleko, tedy více než pětatřicet minut. V jejich doporučeních je podle našich informací Opava či Havířov,“ řekl Vícha s tím, že občané by měli na pojišťovny vyvíjet tlak a nenechat se odbýt.