V karvinské pivnici Centrum byla v pondělí večer napjatá atmosféra. Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan zde zahájil sérii setkání s veřejností s názvem Debaty bez cenzury. Během dvou hodin se hospodě mezi účastníky nešetřilo sprostými slovy.

Ta ale Rakušan dle jeho slov očekával. „Když jsem jel do Karviné, tušil jsem, že přiletí lecjaké ostré slovo. A nespletl jsem se. Ale musím říct, že i když jsem fakt nepřijel pro pochvalu a poplácání po zádech, tak mě potěšilo, že na závěr přistálo nejen pár díků, ale dokonce pár panáků,“ uvedl ministr po první zastávce v rámci jeho debatní „tour“.

Návštěva Víta Rakušana na debatě s občany, 22. ledna 2024, Karviná.
VIDEO: Nadávky, tykání, pískot. Ministr Rakušan zažil v Karviné ostrou debatu

Po skončení debaty v pivnici Centrum se sociální sítě začaly ihned plnit nejrůznějšími vyjádřeními k ministrově návštěvě Karviné. Jejich obsahem byla především videa plná nadávek směrem k Rakušanovi, které v hospodě na adresu předsedy STAN zazněly. „Tohle není Karviná,“ napsala na sociální síť X (dříve Twitter) jaderná inženýrka Dana Drábová. Pod tímto statusem jí někteří diskutující dávali za pravdu. „Nejsme tady všichni stejní,“ píše se pod příspěvkem.

CELÉ VLÁKNO DEBATY SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Dana Drábová nebyla jedinou, která se na X vyjádřila ke karvinské debatě, kterou mnozí vnímali jako start předvolební kampaně hnutí STAN. Našli se i takoví, kteří chválili práci Michala Repy, nového marketingového stratéga hnutí STAN, jenž má za sebou zkušenosti z práce pro prezidentku Zuzanu Čaputovou nebo prezidenta Petra Pavla. „Vít Rakušan neměl v Karviné co ztratit. Naopak, získal, asi ne v té hospodě, ale navenek. Má content, příběh,“ napsal na X reportér Ondřej Koutník.

DALŠÍ DISKUZE K NAHLÉDNUTÍ ZDE

Návštěva ministra v pivnici v Karviné ukázala i zapojení influencerů do nadcházejících voleb, které bude v budoucích měsících pravděpodobně stále častější. V Karviné se ve štábu Rakušana objevila Johana Bázlerová, která na Instagramu působí s účtem @jsemvobraze a informuje o nejrůznějších zprávách z Česka ale i ze zahraničí. „Influenceři už naplno vstoupili do politických kampaní, ale v biu u nich na profilu se o tom, kdo je platí, nic nedočtete.,“ uvedl Jan Novotný, zástupce šéfredaktora E15.

Protestní akce zemědělců Moravskoslezského kraje, 23. ledna 2024, Havířov.
Traktory v ulicích tří okresů! Farmáři volali po změně zemědělské politiky

Lidé na sociálních sítích rovněž často kritizovali místo, které si ministr pro debatu vybral a vnímali jej jako „špatný vzorek obyvatelstva Karviné“. K tomu se například vyjádřil komentátor Alexandr Mitrofanov. „Pro úplnost. Okres Karviná je líheň ANO a SPD. To jsou fakta, nikoli dojmy,“ napsal na X.

V zaplněné karvinské hospodě byl i novinář Radek Bartoníček, který se rovněž přidal k zhodnocení debaty, které na X proběhlo. „Ještě jedna poznámka ke Karviné, na kterou se teď snáší sprška nadávek, jací „hlupáci a dezoláti“ to tam žijí. Za první: Řada vykřikujících lidí na besedě s Vítem Rakušanem nebyli lidé z Karviné. Za druhé: Mluvil jsem s řadou místních lidí, kteří se vyjadřovali slušně, ať už proti vládě, tak na její podporu,“ napsal novinář.

DEBATA O DEBATĚ V KARVINÉ

.