Loučení v Ostravě

Záplava bílých květů, hlavně růží či lilií. Tři bílé rakve, z toho jedna malá. Bílý plyšák. Zdrcená rodina i přátelé se v obřadní síni ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě loučili s Lenkou (30) a synem Dominikem (9) i její sestrou Nicol (17). „Hallelujah,“ zněl jim z reproduktorů gospelový hit z pera Leonarda Cohena.

Mezi jinými oblíbenými – i dětskými – písněmi zesnulých smuteční řečnice vzpomenula na Lenčino seznámení před sedmnácti roky s Lukášem, jejich vztah vedoucí před necelými deseti lety k narození syna i rodinné záliby včetně cestování. „Před třemi roky si udělala řidičský průkaz a s radostí jezdila,“ uvedla v obřadní síni.

Svatbu plánovanou v prvním letošním pololetí musel pár odložit z důvodu nouzového stavu vyhlášenému kvůli koronaviru. „Pak se v sobotu 8. srpna jeden ze šťastných dní změnil v tragédii. Ty životy vyhasly, jako když vítr sfoukne svíčku,“ komentovala řečnice požár založený v paneláku v Nerudově ulici 1158 v Bohumíně.

Ten nepřežila ani Lenčina sedmnáctiletá sestra Nicol, těšící se na porod prvního děťátka, holčičky Isabelky. I za tu byla na katafalku ostatně zapálena svíčka. „Nicolka se připravovala na roli maminky, ale nebylo ji to dopřáno…“ nesly se tichem slova jako další a další obžaloba úmyslného žháře a masového vraha Konopka.

Vše k tragickému požáru
v Bohumíně najdete zde

Ve dveřích plakala také máma Nicoliného bývalého přítele se svou dcerkou, školačkou možná ve věku pohřbívaného Dominika. „Byly jsme za ně zapálit svíčky přímo v Bohumíně a teď jsme přišly uctít jejich památku přímo tady,“ nechaly se slyšet. Jako další smuteční hosté položily jen bílé květy. Osobně se nekondolovalo.

Lukáš (30), syn pachatele, partner Lenky a táta Dominika pohřeb ještě neměl. Stejně jako Silvie (53), manželka pachatele a máma Lukáše. Od příbuzných z Lenčiny strany zaznělo, že se čeká prý na vydání ostatků. „Pak jim zařídí důstojné rozloučení a společný hrob. Vždyť byli rodina…“ padlo na odchodu ze hřbitova.

Loučení v Bohumíně

Rozloučení s Lukášem (32), Lucií (37) a jejich dcerou Melanií (11) se v starobohumínské smuteční síni konalo pouze za přítomnosti rodiny, blízkých a pozvaných hostů. Zástupci médií byli z místa vykázáni.

„Rodina si nepřeje žádné rozhovory ani fotografování,“ řekl přítomným novinářům jeden z městských policistů, kteří dorazili ke smuteční síni půl hodiny před začátkem obřadu. Policie dokonce uzavřela obě příjezdové cesty ke smuteční síni.

Sdílní nebyli ani smuteční hosté. Jedna z tet mladé maminky Lucie se snažila na otázku, zda dokáže vrahovi Zdeňku Konopkovi odpustit, odpovědět, její slova ale zanikla v pláči a slzách.

Poslední sbohem dali blízcí také minulý týden Petrovi (30) v Dětmarovicích. S malým Honzíkem (8) se konalo rozloučení jen v úzkém rodinném kruhu. O zbývajících dvou obětech požáru se zjistit nic nepodařilo.

Odpočívej v ráji, zní graffiti vzkaz u portrétu Lucie

Na zeď bývalých bohumínských kasáren pak někdo nastříkal graffiti se vzkazem pro jednu z obětí žhářského útoku.Zdroj: Deník / Tomáš Januszek

Na jednu z obětí bohumínské tragédie, při níž 8. srpna zemřelo 11 lidí, vytvořil netradiční vzpomínku zřejmě někdo, kdo ji znal. Na betonovou zeď bývalých bohumínských kasáren nastříkal graffiti s portrétem Lucie a vzkazem: Rest in Paradise. In Loving Memory Filip (Odpočívej v ráji. S láskou vzpomíná Filip).