Ovocné keře a stromy podél cest, zapomenuté zahrady nebo divoce rostoucí byliny míst, kde se dají beztrestně sbírat rostoucí plody, jsou v Česku desetitisíce.

Povědomí o nich se snaží zvýšit parta kolem neziskové organizace Na ovoce, která před časem vytvořila stejnojmennou webovou platformu a díky veřejné sbírce i mobilní aplikaci, kde mohou lidé sdílet a hledat polohu volně rostoucího ovoce i bylin.

Jen na Karvinsku jsou v mapě zaneseny stovky takovýchto míst, další desítky pak v různých koutech Moravskoslezského kraje.

„Na mapě celé republiky se v současné době nachází přes 14 tisíc záznamů. Kromě běžnějších jabloní, maliníků či černého bezu jsou mezi nimi například i dřín, rakytník či medvědí česnek,“ říká zakladatelka iniciativy Katka Kubánková s tím, že mezi trojici měst s největším množstvím tipů se v České republice vedle Prahy a Brna zařadil právě i Havířov a jeho okolí, kde sběrači zaznamenali na sedm set volně přístupných míst.

OŘÍŠKY ZE SUCHÉ, ŠÍPKY Z HLAVNÍ TŘÍDY

Zdejší výběr je přitom podle mapy nadmíru bohatý jabloně, višně, ořešáky, ostružiníky, šípkové růže, mirabelky… Zaznamenaná místa jsou roztroušena po celém Havířově i po okolních obcích. Výjimkou nejsou ani tipy na keře a stromy v samém centru města či na několik desítek různě plodících stromů lemujících jedinou ulici.

Jen v Havířově a jeho okolí sběrači zaznamenali na 700 volně přístupných míst.
Jen v Havířově a jeho okolí sběrači zaznamenali na 700 volně přístupných míst. Zdroj: Na-ovoce.cz

„Nejen Havířovsko, ale obecně celá Česká republika je svou hojností ovocných stromů v krajině unikátní. Bohužel se na tuto skutečnost v dnešní době pozapomnělo a stromy z mnoha důvodů nenávratně mizí. Věříme proto, že svou činností přispějeme k jejich setrvání v krajině,“ doplňuje Katka Kubánková z iniciativy Na ovoce, která vedle mapování ovocných stromů a keřů podporuje i vycházky do sadů, ovocné slavnosti či workshopy zaměřené na zpracování plodů a péči o stromy. Podílí se také na údržbě a výsadbě nových dřevin.

NECHYBÍ ANI FOTO A POPIS

Nápadem vytvořit mapu s tipy, kde se dá ovoce a bylinky trhat či sbírat zadarmo, se iniciativa inspirovala v sousedním Německu. Samotný princip sdílení i hledání míst je jednoduchý.

Sběrná místa jsou kromě GPS polohy ve valné většině opatřena také fotografií místa a krátkým popiskem od člověka, který je do mapy zaznačil. Nechybí ani obecné informace o tom, kdy tento druh ovoce či byliny dozrává či k čemu se používá.

Mapu spolu s dalšími informacemi najdou zájemci na webových stránkách www.na-ovoce.cz.

Etický kodex sběračůJelikož tvůrci mapy Na ovoce nechtějí od přírody jen „brát“, ale naopak chtějí udržovat krajinu zdravou, má sběr ovoce svá pravidla. „Chceme, aby se naši uživatelé chovali zodpovědně, a to jak vůči přírodě, tak zákonům. Je důležité zjistit, jestli sběrem plodů neporušují žádná vlastnická práva. Odhalit, zda je sklizeň povolená, stojí jen trochu námahy a pár telefonátů,“ vysvětluje zakladatelka iniciativy Katka Kubánková. Pokud se stane, že je do mapy omylem zaznamenán strom ze soukromého pozemku, může se majitel na tvůrce obrátit a oni jej z databáze bez okolků vymažou.

Kodex sběrače:
1. Primárně zjišťujeme, zda sběrem plodů neporušujeme žádná vlastnická práva.
2. Pečujeme nejen o stromy, ale i o okolní přírodu a zvířata, která v ní žijí.
3. O své objevy se dělíme s ostatními.
4. Zapojujeme se do údržby a výsadby nových stromů.