Ovocné keře a stromy podél cest, zapomenuté zahrady nebo divoce rostoucí byliny míst, kde se dají beztrestně sbírat rostoucí plody, jsou v Česku desetitisíce.

Povědomí o nich se snaží zvýšit parta kolem neziskové organizace Na ovoce, která před časem vytvořila stejnojmennou webovou platformu a díky veřejné sbírce i mobilní aplikaci, kde mohou lidé sdílet a hledat polohu volně rostoucího ovoce i bylin.

Jen na Karvinsku jsou v mapě zaneseny stovky takovýchto míst, další desítky pak v různých koutech Moravskoslezského kraje.

Ilustrační foto.
Studentům začal školní rok, volných míst pro brigádníky skokově přibylo

„Na mapě celé republiky se v současné době nachází přes 14 tisíc záznamů. Kromě běžnějších jabloní, maliníků či černého bezu jsou mezi nimi například i dřín, rakytník či medvědí česnek,“ říká zakladatelka iniciativy Katka Kubánková s tím, že mezi trojici měst s největším množstvím tipů se v České republice vedle Prahy a Brna zařadil právě i Havířov a jeho okolí, kde sběrači zaznamenali na sedm set volně přístupných míst.

OŘÍŠKY ZE SUCHÉ, ŠÍPKY Z HLAVNÍ TŘÍDY

Zdejší výběr je přitom podle mapy nadmíru bohatý jabloně, višně, ořešáky, ostružiníky, šípkové růže, mirabelky… Zaznamenaná místa jsou roztroušena po celém Havířově i po okolních obcích. Výjimkou nejsou ani tipy na keře a stromy v samém centru města či na několik desítek různě plodících stromů lemujících jedinou ulici.

Jen v Havířově a jeho okolí sběrači zaznamenali na 700 volně přístupných míst.Zdroj: Na-ovoce.cz
Jen v Havířově a jeho okolí sběrači zaznamenali na 700 volně přístupných míst. Zdroj: Na-ovoce.cz

„Nejen Havířovsko, ale obecně celá Česká republika je svou hojností ovocných stromů v krajině unikátní. Bohužel se na tuto skutečnost v dnešní době pozapomnělo a stromy z mnoha důvodů nenávratně mizí. Věříme proto, že svou činností přispějeme k jejich setrvání v krajině,“ doplňuje Katka Kubánková z iniciativy Na ovoce, která vedle mapování ovocných stromů a keřů podporuje i vycházky do sadů, ovocné slavnosti či workshopy zaměřené na zpracování plodů a péči o stromy. Podílí se také na údržbě a výsadbě nových dřevin.

NECHYBÍ ANI FOTO A POPIS

Nápadem vytvořit mapu s tipy, kde se dá ovoce a bylinky trhat či sbírat zadarmo, se iniciativa inspirovala v sousedním Německu. Samotný princip sdílení i hledání míst je jednoduchý.

Sběrná místa jsou kromě GPS polohy ve valné většině opatřena také fotografií místa a krátkým popiskem od člověka, který je do mapy zaznačil. Nechybí ani obecné informace o tom, kdy tento druh ovoce či byliny dozrává či k čemu se používá.

Mapu spolu s dalšími informacemi najdou zájemci na webových stránkách www.na-ovoce.cz.

Moštování, ilustrační foto.
Lidé už pěstují méně ovoce, moštárny jsou ale stále v kurzu

Etický kodex sběračůJelikož tvůrci mapy Na ovoce nechtějí od přírody jen „brát“, ale naopak chtějí udržovat krajinu zdravou, má sběr ovoce svá pravidla. „Chceme, aby se naši uživatelé chovali zodpovědně, a to jak vůči přírodě, tak zákonům. Je důležité zjistit, jestli sběrem plodů neporušují žádná vlastnická práva. Odhalit, zda je sklizeň povolená, stojí jen trochu námahy a pár telefonátů,“ vysvětluje zakladatelka iniciativy Katka Kubánková. Pokud se stane, že je do mapy omylem zaznamenán strom ze soukromého pozemku, může se majitel na tvůrce obrátit a oni jej z databáze bez okolků vymažou.

Kodex sběrače:
1. Primárně zjišťujeme, zda sběrem plodů neporušujeme žádná vlastnická práva.
2. Pečujeme nejen o stromy, ale i o okolní přírodu a zvířata, která v ní žijí.
3. O své objevy se dělíme s ostatními.
4. Zapojujeme se do údržby a výsadby nových stromů.

Trofej pro atletický Kontinentální pohár, který se uskuteční 8. a 9. září v Ostravě. Tvoří ji 116 křišťálových "štafetových kolíků". Uprostřed je různobarevný ovál pro vítěznou federaci.
Ostravu čeká atletický víkend. Světová elita změří síly v Kontinentálním poháru