Vstup do Očkocentra, jak mu tam všichni říkají, je ze strany od ragbyového hřiště, kde také mohou lidé, přijíždějící k očkování autem, zaparkovat. U vstupu dostane každý klient lísteček s číslem a další postup je obdobný jako třeba na úřadě. Vyvolávací systém vyzve to které číslo klienta do příslušného boxu, kde dostane vakcínu.

„Po příchodu se asi deset minut čeká. To proto, že musíme vše zadat do několika systémů. Pak už je to ale rychlovka. Zdravotníci se zeptají na pár otázek a pokud je vše v pořádku, naočkují vás,“ líčí postup očkování vedoucí sestra očkovacího centra Halina Musiołová.

Poté pacient odchází do odpočinkové části, kde by měl strávit půl hodiny, kdyby se u něj náhodou objevila reakce na očkování. „Naštěstí jsme tu dnes nikoho takového neměli,“ říká mi zdravotnice u východu z očkovacího centra. Kdy můžete odejít, vám ohlásí hlasový systém podle vašeho čísla.

První den odpoledne převažovali mezi očkovanými senioři, ale přišlo i několik učitelů. Odpoledne dorazila i mladá učitelka Iveta. Prozradila, že covid zatím neprodělala a původně se očkovat nechtěla. Nicméně změnila názor.

close Velkokapacitní očkovací centrum v Městské sportovní hale Slávie, 22. března 2021 v Havířově. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Velkokapacitní očkovací centrum v Městské sportovní hale Slávie, 22. března 2021 v Havířově.

„Jednak s ohledem na celkovou situaci a taky maminka onemocněla,“ uvedla mladá žena, která s tím, že dostala vakcínu Moderna a za tři týdny si tedy půjde pro druhou dávku.

Bude-li dost vakcín, naočkují tisíc lidí denně

Očkovací centrum vzniklo během jednoho týdne ve sportovní hale a mělo by tam zůstat až do konce léta. Tento týden naočkují denně jen okolo 300 lidí. „Nemáme více vakcín. V půli dubna byla dodávky měly být větší,“ říká Irma Kaňová, PR manažerka havířovské nemocnice, pod níž Očkocentrum spadá.

Připomněla, že centrum, může fungovat nejen díky magistrátu, který zdarma nabídl halu, ale také díky sponzorům, kteří na jeho zařízení věnovali dohromady okolo milionu korun. Očkovací centrum funguje v pracovní dny od 7 do 19 hodin a pokud bude mít dostatek vakcíny, může naočkovat až tisíc lidí denně.

K dispozici bude v plném provozu devět dvoučlenných zdravotnických týmů. „Střídají se tady lékaři a sestry z nemocnice se zdravotníky z řad praktických lékařů i ambulantních specialistů,“ uvedla vedoucí sestra očkovacího centra Halina Musiołová.