Nejen u rodinných domků už dnes lidé třídí i tzv. bioodpad. Mezi průkopníky v ton patří například Karviná.

„Byli jsme v kraji mezi prvními a hlavně tato služba byla vždy zdarma. Svozy provádíme celoročně. Nádoby máme umístěny u rodinných domů, od roku 2015 také v sídlištní zástavbě, u školských zařízení a v zahrádkářských osadách,“ uvádí mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček. „Ročně svezeme přesdva tisíce tun bioodpadu,“ dodává mluvčí města, kde například vloni rozdávali domácnostem i osmilitrové košíky na bioodpad, nabídku využilo okolo tisícovky domácností.

Jinou cestou se po zkušenostech vydali v Bohumíně. Ještě před třemi lety měli místní občané k dispozici zdarma téměř třicet kontejnerů pro odkládání zeleného odpadu. Neosvědčily se. „Nejprve se odvážely jednou za 14 dní, později jednou za týden. I přes tato opatření byly kontejnery do půl hodiny po přistavení plné a do dalšího termínu odvozu byl kolem nich už jen nepořádek,“ vysvětluje mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Bohumín nakonec zvolil alternativní řešení. „Město cenově zvýhodnilo odvoz bioodpadu přímo ze zahrádek. Stačí, aby se domkaři zapojili do naší ekologické kampaně Chovám se ekologicky, přidáte se?“ vysvětluje bohumínská mluvčí. Domkař, který se do kampaně nezapojí, zaplatí v roce 2019 za celosezonní odvoz zeleného odpadu 542 korun.

Nádoby na bioodpad zkoušeli na sídlištích umísťovat také v Orlové. Ani tam se nevyplatily. „Občané nerozlišovali, zda se jedná o nádoby na bioodpad, a ty byly tedy často naplněny komunálním odpadem. Nakonec byly staženy,“ uvedla mluvčí tamní radnice Nataša Cibulková.