„Z celkem 209 pokladniček, které jsme na dvaceti obecních a městských úřadech zapečetili koncem loňského roku, činí výnos koledování letošní Tříkrálové sbírky celkem 984 058 korun," sděluje jedna z koordinátorek sbírky za Charitu Český Těšín Jana Dybová a dodává, že částka vybraná při koledování je opět vyšší než v loňském roce.

Jedná se o nejvyšší výnos koledování v rámci Charity Český Těšín za posledních 8 let. Spokojeni mohou být také v bohumínské charitě, kde se podařilo vybrat rekordní částku, 332 382 korun.

Lidé byli více štědří než loni například v Albrechticích, Karviné Loukách či v Prostřední Suché, a to o více jak dvacet procent. Tradičně se charitním koledníkům dařilo také v Českém Těšíně nebo na Těrlicku.

Pět a šedesát procent vykoledovaných finančních prostředků se vrací zpět do místních charit.

„Výtěžek ze sbírky pomůže při realizaci služeb pro seniory, využijí je matky s dětmi, stejně jako z nich podpoříme činnosti pro děti a mládež," popisuje využití sbírky koordinátorka Lucie Richterová.

Zlomek peněz pro uprchlíky

Rekordní částky se koledníkům podařilo vybrat i navzdory současné uprchlické krizi, kdy někteří lidé odmítli přispět právě z důvodu, že vybrané peníze půjdou na pomoc uprchlíkům.

Podle mluvčího Charity České republiky Jana Oulíka je desetina výtěžku Tříkrálové sbírky každoročně určena na rozvojové projekty v zahraničí a slouží i jako rezerva pro případ humanitárních katastrof. „Zlomek procenta z výtěžku chtějí také letos v některých regionech věnovat na podporu poradenských služeb pro migranty a uprchlíky, nejde však o nic nového," vysvětluje Oulík.

Čtěte také článek o výtěžku sbírky v Havířově: Tříkráloví koledníci byli letos opět štědří