České dráhy v sobotu pozvaly veřejnost k prohlídce jednokolejného železničního tunelu v Mostech u Jablunkova. Lidé tak měli jedinečnou příležitost prohlédnout si tunel pěšky ještě před tím, než bude předán stavbařům k zahájení prací na třetím železničním koridoru. Demontáž troleje a kolejí by měla být zahájena právě dnes.

Z železniční stanice v Mostech zájemce k prohlídce přepravoval motorový vlak. Mezi stovkami lidí, kteří procházku tunelem absolvovali, byl i dvaaosmdesátiletý Antonín Drong. „Na železnici jsem dělal jednačtyřicet roků, mimo jiné výpravčího. Vláčky a tunely mě fascinovaly od mládí. Kdybych si to dnes neprošel, cítil bych se nesvůj,“ řekl Drong, jenž bydlí v Ropici. „Jsem ale rodák z Mostů, žil jsem tady do roku 1956,“ dodal.

Během jízdy motorovým vlakem vyprávěl, že stejný tunel ze zvědavosti prošel jako malé dítě už v roce 1933. "Byli jsme tenkrát čtyři - sousedka Žofie Pantlíková, moje sestry Rozálie a Marie a já. Když jsme se vraceli zpátky, v polovině tunelu jsme uviděli, že proti nám jede nákladní vlak od Čadce. Úkryt jsme našli na poslední chvíli," líčil Drong.

Tunel měří přesně 608 metrů. Jeho staba trvala tři roky a skončila v roce 1917. V sobotu si ho prohlédly také čtrnáctiletá Marie Kufová a její o rok starší kamarádka Veronika Bazgierová. Obě žijí právě v Mostech. "Nikdy jsem tudy nešla. Tunel se zdá krátký, ale jde se dlouho," poznamenala Bazgierová, kterou mrzela jediná věc. "Škoda, že tu nebyl nějaký průvodce, který by nám o tunelu něco řekl."

České dráhy k tunelu vypravily celkem 16 jízd, podle jejich odhadu procházku absolvovalo přibližně 1300 lidí.