Tvoří ho kamenná lavice z osmi různě vysokých kvádrů ze slezské žuly s dvojjazyčně vytesanými názvy vrcholů: Kozubové, Čantoryje, Stožku, Ropice, Prašivé, Polomu, Ostrého a Gírové. „Na této lavici mohou sedět i větší skupiny. Je tady dostatek prostoru pro odpočinek, setkání a diskuse,“ uvedla předsedkyně PTTS Beskid Śląski Haliny Twardzik.

Na lavici navazuje nová dominanta tohoto místa, 320 cm vysoký žulový obelisk s vyrytým názvem spolku, dvojjazyčným názvem Jaworowy a Javorový a uvedením nadmořské výšky.Původně chtěli členové spolku postavit na vrcholku malou rozhlednu. Jenže tento plán se ukázal být nad jejich síly a možnosti. Proto zde vznikl prostor, který bude sloužit odpočinku turistům a současně připomene zakladatele organizace.

Nadjezd v Závodní ulici v centru Třince čeká půlroční rekonstrukce.
Komplikace: Třinec čeká obří rekonstrukce strategického nadjezdu v centru města

Podle místopředsedkyně PTTS Beskid Śląski Wandy Farnik by toto místo, stejně jako organizace, měla spojovat lidi, kteří mají rádi přírodu, hory, a to bez ohledu na národnost, vyznání nebo jiné názorové rozdíly.

Slavnost pořádanou polskými turisty si nenechal ujít ani náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny. „Osobně jsem byl zastáncem rozhledny, ale výsledek předčil mé očekávání. Je to velmi dobré připomenutí organizované turistiky a věřím, že se od toho odrazíme a možná jednou dojde i na tu rozhlednu,“ řekl Folwarczny.

Z akcí Horské služby Beskydy.
Horská služba Beskydy slaví sedmdesát let, vzpomíná se na veterány i staré časy

Polskie Towarzystwo Turystyczne-Sportowe (PTTS) Beskid Śląski vzniklo začátkem roku 1922, v důsledku rozdělení Těšínska státní hranicí. Spolek měl několik poboček a 1 300 členů. Ze svých prostředků vybudoval v roce 1929 chatu na Kozubové. Ke znovuobnovení činnsoti této organizace došlo po roce 1989.