Do hor se stále častěji vydávají i sváteční turisté, kteří se místo dlouhých výšlapů těší především na dobrodružství, adrenalin a jinou netradiční zábavu.

Návštěvníci chtějí zábavu

V Mostech u Jablunkova návštěvníkům slouží areál s bobovou dráhou, bike parkem s překážkami, horskými koloběžkami a trampolínami, zájemci si tu mohou nově vychutnat i adrenalinový zážitek spojený se čtvrt kilometru dlouhým sjezdem po laně zvaným Gorolszus. Prázdninovými novinkami jsou paintball a střelba z luku. „Návštěvnost se prudce zvýšila, jen v červnu jsme měli o třetinu vyšší tržby,“ pochvaluje si ředitel areálu Alois Martynek. Přibývají tu však i nebezpečné úrazy. Jen za dva měsíce, kdy je „gorolszus“ v provozu, si zdejší atrakce vyžádala už čtyři závažná zranění.

Provozovatelům se však investice vyplácejí, a tak zvažují další rozšíření areálu. „Měla by tu být další bobová dráha, nová sjezdovka a také umělé horské pleso, které bude v létě sloužit k vodní rekreaci a v zimě pro účely zasněžování,“ doplnil. V plánu je také vybudování čtyřsedačkové lanovky a nových hotelů a restaurací. Rovněž na Morávce v areálu Sviňorky vznikl nový bike park se spoustou překážek, zájemci si mohou zahrát petanque či vyzkoušet lukostřelbu.

Javorový: horské koloběžky i let padákem

Nabídku letních aktivit rozšířilo i středisko na Javorovém, kde bylo v polovině července kousek od horní stanice lanovky otevřeno nejvýše položené lanové centrum v České republice a půjčovna horských koloběžek. Na Javorovém vrchu si už tradičně užívají i vyznavači adrenalinu, kteří si tu mohou vyzkoušet třeba tandemový let padákem.

Skiareály lákají i v létě

Rovněž do Jeseníků už se nejezdí jen za túrami a cyklistikou. Svědčí o tom vysoká návštěvnost atrakcí a zajímavostí, zvláště těch nových a neokoukaných. Velký zájem je například o adrenalinovou jízdu na bobové dráze v Petříkově nebo o horské minikáry na Ramzové. „Letní bobová dráha je navštěvována velice slušně. Denně přichází kolem dvou stovek lidí,“ řekl majitel dráhy František Kaštyl.

Nápor turistů potvrzuje také majitel ranče a adrenalinového centra v České Vsi Milan Orel. „Denně se tu otočí dvě až tři stovky zájemců, kteří přicházejí hlavně kvůli adrenalinu,“ říká Orel. Zdejší adrenalinové centrum sice bylo otevřeno teprve nedávno, obří houpačka už je ale proslavená široko daleko, stejně jako lanová dráha umístěná přímo v lese na stromech.

Majitelé areálů se shodují, že bez letních atrakcí se již neobejdou. „Je to budoucí trend. Zima tu bývá sice dlouhá, ale areály se již stavějí na každém kopci a návštěvníků ubývá. Letní sezona tak musí být, časem bude každý nabízet i letní služby,“ dodává Rostislav Procházka z Branné.