Diskuse „Červenec byl, co se týče návštěvnosti, slabší. Přispělo k tomu nestálé počasí. Teď, na začátku srpna, se to u nás návštěvníky jenom hemží,“ shodují se starostové podhorských obcí. Návštěvníci hor však většinou dávají přednost spíše jednodenním túrám a parkoviště, přes den zaplněna k prasknutí, večer zejí prázdnotou. Obsazenost ubytovacích zařízení se sice nedá srovnávat se zimními měsíci, i když letošní zima bez sněhu byla přece jenom trochu výjimkou. Řada turistů a rodin s dětmi však jezdí do hor i v létě. Mnohé beskydské hotely mají nyní až do konce sezony téměř obsazeno. Volná místa však ještě stále nabízejí některé levnější chaty a penziony.

Návštěvníci jsou dnes mnohem náročnější a vyžadují komfortnější služby. Beskydští hoteliéři si nestěžují „Jezdí k nám cyklisté, turisté, vyznavači paraglidingu. Stále tu je co dělat,“ pochvaluje si Viktor Pavlík z chaty na Javorovém. „Naše hory v létě už dnes nelákají. Lidé raději jezdí k moři. Za cenu, kterou by museli zaplatit v horském hotelu, si raději dopřejí týden pod stanem u moře. Když má někdo dvě děti, není to pro něj těžké rozhodování,“ míní Bohumír Charbulák ze stejnojmenného hotelu na Gruni. Podle něj je drtivá většina horských hotelů závislá na zimní sezoně – a ta byla letos velmi mizerná. „Mysleli jsme, že to léto vynahradí, ale zatím to tak nevypadá. Některý týden máme plno, pak zase přijde jen pár hostů,“ posteskl si Charbulák. „Přes léto tu máme hlavně klientelu z Čech a z jižní Moravy, ale jakmile začne podzim, je tu prázdno. Zimní sezona bývá bez problémů,“ říká Miroslava Čápová z chaty Třeštík na moravskoslovenském pomezí.

Jeseníky: turistů je letos méně

Nejvíce turistů v Jeseníkách je možné v těchto dnech potkat v okolí Pradědu a Ramzové. Letos je jich však méně než v jiných letech. Například na Červenohorském sedle je takřka mrtvo. Může za to uzavřená silnice, která sedlo odřízla od jesenické strany. Dočasně je proto mimo provoz i zdejší horský hotel. Nedostupná je také atraktivní podívaná na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně, která je vypuštěná kvůli opravě asfaltobetonové hráze. Naopak na nezájem návštěvníků si nestěžuje provozovatel bobové dráhy v Petříkově František Kaštyl, který atrakci otevřel loni.

„Nestojí se tu sice žádné fronty, ale plno je pořád. S tržbami můžeme být spokojeni,“ řekl Kaštyl, pro kterého letní sezona bude znamenat alespoň částečnou kompenzaci za nevydařenou zimu. Jeho areál je jedním z mála v Jeseníkách, který má turistům v létě co nabídnout. Jen ve dvou sportovních areálech je možné se vozit po svahu na minikárách, a to v Koutech nad Desnou a na Ramzové. V Branné zase nabízejí koloběžky. „Zájem lidí sice je, ale uzavření přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně je dost znát. Pro turisty to byla velká atrakce,“ řekl manažer kouteckého areálu David Skřepský.

Horní nádrž Dlouhých Strání, kterou ročně navštívily desetitisíce lidí, je v současné době vypuštěná a na její opravě pracují těžké stroje. Uzavřeny jsou také cyklostezky v jejím okolí. „Všude jsou rozmístěny výstražné cedule, v okolí nádrže je nyní velký provoz techniky, takže pro cyklisty již není na cestě bezpečno,“ upozornil Zdeněk Zerzáň ze Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Náročná oprava nádrže potrvá až do konce srpna. Jiné části Jeseníků si ale na nedostatek návštěvníků nemohou stěžovat. Trasy ze Švýcárny nebo z Hvězdy na Praděd připomínají spíš frekventovanou ulici. „My jsme s počty příchozích i ubytovaných v hotelu spokojeni. Oproti jiným letům výrazně přibylo bikerů, kteří odtud vyrážejí po Jeseníkách,“ pochvaluje si provozovatel hotelu na Pradědu. Turisté doslova okupují i Rejvíz, kde je největší atrakcí známé Mechové jezírko.

 

Beskydy i Jeseníky stále rozšiřují služby

Střediska turistického ruchu v Beskydech i Jeseníkách každoročně rozšiřují letní nabídku služeb. K nejnavštěvovanějším patří Pustevny a Radhošť, především díky snadné dostupnosti lanovkou. „Když je pěkně, vyvezeme denně nahoru až tisíc lidí,“ říká šéf Skiaplpinu Pustevny Jan Mikeska. A dolů? Po známé Knížecí cestě se můžete vydat třeba na terénní koloběžce. Speciální horské koloběžky si můžete půjčit v půjčovně Sunski na Pustevnách. Zážitek z jízdy je vskutku výjimečný. A kdo toho ještě nemá dost, může si vyzkoušet lanové centrum Tarzanie v Trojanovicích, u nějž sjezd na koloběžce končí. Letní provoz zahájila počátkem léta také čtyřsedačková lanovka v Bílé, která doposud sloužila pouze lyžařům.

Lanovkou dlouhou 850 metrů, která jezdí o sobotách a nedělích, si mohou zájemci vyvézt na vrchol Zbojnické hory také kola a koloběžky. Rovněž nejvyšší vrchol Beskyd Lysá hora zažívá nyní v létě denně nápor turistů a chata na vrcholu, o jejíž výstavbě se jedná již řadu let, citelně chybí. Hory však už nepatří jen vyznavačům turistiky. Stále více lidí si s sebou na dovolenou do hor bere i kola a každoročně se rozšiřuje i síť cyklostezek. Rozšiřuje se rovněž síť cyklobusů, které cyklistické nadšence dovezou z měst k zajímavým trasám, aniž by se museli nebezpečně proplétat hustým silničním provozem.

 

Beskydy a Jeseníky nabízejí i adrenalinové atrakce

Letošní špatná zima s nedostatkem sněhu přispěla k tomu, že i na horách přibývá celá řada atrakcí, která má návštěvníky lákat celoročně. Jen pěší výlety a cykloturistika už totiž lidem nestačí. Do hor se stále častěji vydávají i sváteční turisté, kteří se místo dlouhých výšlapů těší především na dobrodružství, adrenalin a jinou netradiční zábavu. V Mostech u Jablunkova návštěvníkům slouží areál s bobovou dráhou, bike parkem s překážkami, horskými koloběžkami a trampolínami, zájemci si tu mohou nově vychutnat i adrenalinový zážitek spojený s čtvrt kilometru dlouhým sjezdem po laně zvaný Gorolszus. Novinkami jsou paintball a střelba z luku. „Návštěvnost se prudce zvýšila, jen v červnu jsme měli o třetinu vyšší tržby,“ pochvaluje si ředitel areálu Alois Martynek.

Přibývají tu však i nebezpečné úrazy. Jen za dva měsíce, kdy je „gorolszus“ v provozu, si zdejší atrakce vyžádala už čtyři závažná zranění. Provozovatelům se však investice vyplácejí, a tak zvažují další rozšíření areálu. Měla by tu být další bobová dráha, nová sjezdovka a také umělé horské pleso, které bude v létě sloužit k vodní rekreaci a v zimě pro účely zasněžování. Rovněž na Morávce v areálu Sviňorky vznikl nový bike park se spoustou překážek, zájemci si mohou zahrát petanque či vyzkoušet lukostřelbu. Nabídku letních aktivit rozšířilo i středisko na Javorovém, kde bylo kousek od horní stanice lanovky otevřeno lanové centrum a půjčovna horských koloběžek. Na Javorovém si už tradičně užívají i vyznavači adrenalinu, kteří si tu mohou vyzkoušet třeba tandemový let padákem.

Také do Jeseníků už se nejezdí jen za túrami a cyklistikou. Svědčí o tom vysoká návštěvnost atrakcí a zajímavostí, zvláště těch nových a neokoukaných. Velký zájem je o adrenalinovou jízdu na bobové dráze v Petříkově nebo o horské minikáry na Ramzové. „Letní bobová dráha je navštěvována velice slušně. Denně přichází kolem dvou stovek lidí,“ řekl majitel dráhy František Kaštyl. Nápor turistů potvrzuje i majitel ranče a adrenalinového centra v České Vsi Milan Orel. „Denně se tu otočí dvě až tři stovky zájemců, kteří přicházejí hlavně kvůli adrenalinu,“ říká Orel. Centrum sice bylo otevřeno teprve nedávno, obří houpačka už je ale proslavená široko daleko, stejně jako lanová dráha umístěná přímo v lese na stromech. Majitelé areálů se shodují, že bez letních atrakcí se již neobejdou. „Je to budoucí trend. Zima tu bývá sice dlouhá, ale areály se již stavějí na každém kopci a návštěvníků ubývá. Letní sezona tak musí být, časem bude každý nabízet i letní služby,“ dodává Rostislav procházka z Branné. (jh+ čtk)