Ten letošní s mottem Čteme s mámou, čteme s tátou, čteme s knihovnou je zaměřený převážně na děti a jejich rodiče. Na své si však podle zástupců knihoven přijdou úplně všichni.

Například do havířovské knihovny mohou čtenáři ve středu v 10 a v 16 hodin vyrazit na scénické čtení, o den později pak na knižní jarmark, který zde bude probíhat od 8 do 18 hodin. Páteční večer bude půjčovna knih na Seifertově ulici patřit cestopisné besedě Petra Nazarova, který tam od 18 hodin povypráví o Novém Zélandu.

Jarmark knih, časopisů a CD mohou lidé navštívit také ve čtvrtek od 9 hodin před budovou knihovny v Orlové, po celý týden pak bude, s výjimkou čtvrtečního dne, probíhat v petřvaldském středisku kulturních služeb. Kromě něj si knihovna Petřvald pro veřejnost připravila na čtvrteční odpoledne také oblíbenou Drakiádu a na sobotu pak soutěž o nejlepší Petřvaldskou buchtu. Přehlídka létajících draků přitom v rámci Týdne knihoven proběhne také v Doubravě.

„Stávající i noví čtenáři se mohou pustit do kvízů, hlavolamů a řady soutěží. Chybět nebude ani „lelkování“ v knihovně. Celotýdenní program pak v pátek završí Drakiáda na fotbalovém hřišti, kde od 15 hodin proběhne soutěž létajících draků i ukázka sokolníků,“ informovala za doubravskou knihovnu Zuzana Kretschmerová.

Tak trochu jiný maraton

V rámci Týdne knihoven budou moci malí i velcí čtenáři podpořit také netradiční čtenářský maraton. Ten proběhne v pátek 6. října od 13 hodin v bohumínské knihovně a po celý týden bude vždy od 13 hodin probíhat také ve Středisku knihovnických a informačních služeb v Karviné-Mizerově. Úkolem zúčastněných bude přečíst co nejvíce stran z oblíbených knih.

„Pro veřejnost je připravena také řada autorských čtení a setkání. Ve středu od 17 hodin se mohou čtenáři těšit na spisovatele Stanislava Filipa, v pátek od pěti hodin pak na autorku Magdalenu Ćmiel. Ve čtvrtek od 9 do 13 hodin budou moci lidé potkat v ulicích Karviné také Knihpatrolky – pojízdnou registrační posádku na kolech,“ sdělila karvinská regionální knihovna s tím, že pro děti je po celý týden akce naplánována také řada her, tvoření a soutěží. Autorská čtení a besedy budou navíc ve zdejší knihovně probíhat po celý měsíc.

Hned 9. října se lidé mohou těšit na setkání se spisovatelem Robertem Fulghumem, o den později pak na čtení se skupinou Nebe.

Ilustrační foto
Tradiční varhanní festival Vox Organi zahájí Marco Lo Muscio