A jak potvrzují policejní statistiky, jejich počet vzrůstá. „Zatímco za celý loňský rok jsme řešili 4 případy týrání svěřené osoby, letos jen do května máme ve statistikách už tři takové události,“ potvrdila karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Bez snahy o spekulace se tedy dá předpokládat, že loňské číslo bude letos překročeno. Podobně je na tom Bruntál, kde loni nezaznamenali jediný takový případ, letos už mají čtyři. Podobné případy jako malého Ondry z Kuřimi, který otřásl republikou, řeší podobné příběhy také pracovníci odboru sociálně právní ochrany dětí a policie karvinského magistrátu. Tyto informace však lze zveřejňovat pouze v obecné rovině, takže neuvádíme žádná konkrétní jména ani další bližší indicie.

„V loňském roce jsme řešili tělesné týrání dvou dětí, které otec nejenom bil tak, že měly na těle a obličeji modřiny, ale také je psychicky týral svým vulgárním a ponižujícím chováním,“ líčí vedoucí odboru sociálně právní ochrany dětí Renáta Chytrová. Dodává, že ani v jednom případě se násilí netýkalo romských rodin. „Jsem ale přesvědčena, že počet týraných dětí je větší, než se podaří odhalit,“ odhaduje Chytrová. Povinnost oznámit podezření na týrání dětí ukládá lidem zákon. Přesto prý pravda často vyjde najevo až takříkajíc za pět minut dvanáct. Chytrová tvrdí, že by jednou z příčin mohla být lhostejnost okolí, nebo strach z agrese týrajících rodičů.

„Nesetkáváme se však pouze s fyzickým týráním, ale i s pohlavním zneužíváním dětí a dětskou pornografii. O tomto nám předala zprávu policie, šlo o osm nezletilých dětí,“ tvrdí Chytrová. Policejní mluvčí Viačková redakci tuto skutečnost potvrdila. „Ve většině případů otec nebo nevlastní otec zneužíval dospívající dceru ve věku okolo dvanácti až čtrnácti let. Policii to oznámily matky nebo jejich kamarádky, kterým se zneužité dívky svěřily,“ řekla. Policii se oznamuje i to, když dívka, jež dosud nemá 15 let, měla pohlavní styk. Ve většině případů hraje v takovém případu roli zamilovanost. „Je to tak. Policie musí stíhat i mladíka, který měl pohlavní styk z lásky s dívkou mladší patnácti let. I toto je však kvalifikováno jako pohlavní zneužívání,“ dodává Viačková.

Na celou záležitost se přijde i náhodně. „Jednou například dívka trpěla bolestmi břicha a po lékařské prohlídce bylo zjištěno, že měla pohlavní styk, přestože jí ještě nebylo patnáct. Lékař má samozřejmě oznamovací povinnost,“ vysvětlila Viačková. Takovéto případy pak policie šetří s velkou důkladností. „Snažíme se najít zákonné důvody k tomu, abychom mohli navrhnout vazební stíhání pachatele,“ tvrdí mluvčí. Dodala, že na druhou stranu se objevují i případy, kdy si dívka zneužití vymyslí.