Smyslem kynologické soutěže o Putovní pohár ředitele ředitelství služby cizinecké policie bylo porovnání a prověření připravenosti psovodů a služebních psů, jejichž specializací je hledání výbušnin. Soutěž sestávala z osmi disciplín, přičemž jedna obsahovala základní poslušnost psa a další se věnovaly specializaci. „Psi měli za úkol vyhledat výbušniny například ve volném prostoru, v objektu, v dopravním prostředku nebo v zavazadle,“ popsal psovod Aleš Mrazík z Karviné.

Burger Street Festivaly 2022, 13. května 2021 v Ostravě.
OBRAZEM: Burger festival v Ostravě nabídl nejen maso, ale i jiné lahůdky

Policejní kynolog Aleš Mrazík se svým 'parťákem' Zikem získali tři vítězství v mezinárodní kynologické soutěži. Květen 2022.Policejní kynolog Aleš Mrazík se svým 'parťákem' Zikem.Zdroj: se svolením PČRTak jako jiní psí specialisté, vycvičení například na vyhledávání drog nebo akcelerantů hoření, také takzvaní „bombaři“ musí být na hledání výbušnin vhodní. Od takových psů je vyžadována vyrovnaná povaha. Proč? Protože i úspěšný nález musí označit takzvaným pasívním značením, to znamená úplným klidem těla, a to v poloze „sedni“, „lehni“ nebo vystavením, a ne štěkáním či jakýmkoli kontaktem se vzorkem. Ke svému psovodovi Aleši Mrazíkovi se německý ovčák Zik dostal ve svých třech letech již vycvičený ve specializaci na vyhledávání výbušnin.

Proč se na soutěži prohledávají dorotové krabice 

Soutěž byla ztížena zařazením disciplíny, jakou je prohledávání dortových krabic. Ta je náročná v tom, krabice jsou lehké a sebemenší dotek, kontakt psa je zřetelný a chyba odhalena. „Organizátoři totiž do soutěže zařadili mimo jiné velice náročnou disciplínu, „Zik tuto královskou disciplínu zvládl na 96 bodů, ty čtyři trestné body byly za napnutou vodící šňůru,“ pochválil svého čtyřnohého parťáka Aleš Mrazík.

Kreativ Jaro 2022 na Černé Louce, 13. května 2021 v Ostravě.
Móda, kabelky, korálky... Kreativ v Ostravě o víkendu lákal hlavně ženy

Oba společně se Zikem zvítězili v kategorii jednotlivců, společně se zlínským kolegou Jiřím Gregovským a jeho fenou Violou v kategorii družstev. Získali také cenu za speciální pachové práce.

Psovod Aleš Mrazík se s druhým služebním psem Grimmem od Policie České republiky umístili "na bedně“ také na přeborech v Dobroticích.