Balíček léků, zdravotní dokumentaci, dva pytle s osobními věcmi a přáním hodně štěstí. Tak včera vypravily pečovatelky dalšího seniora do nového domova. „Byli jsme spolu od samého začátku, že? Tak na shledanou," loučila se pracovnice AS-Senior s mužem, který odjížděl převozovou sanitkou do domova Pohoda v Českém Těšíně.

Jak už Deník informoval, provozovatelka AS-Senior Vladimíra Martinková přišla o registraci k poskytování sociálních služeb. S úřady se teď pře o to, zda starým, nemocným nebo nesvéprávným poskytovala a dosud poskytuje služby legálně, nebo nelegálně. Ona sama samozřejmě tvrdí, že její podnikání je čisté. „Bráním se právní cestou," reagovala už dříve.

Zařízení AS-Senior v Impulsu nemá své jednoznačné pojmenování. Není ani domovem seniorů, léčebnou dlouhodobě nemocných, domem s pečovatelskou službou ani hospicem. Martinková jej pojala jako ubytovnu, kam sestěhovala lidi s různým zdravotním omezením, kteří pobírají sociální příspěvky. Těm poskytla své asistenční a jiné služby, včetně stravování.

„Není to vůbec žádná výdělečná činnost. Někteří klienti nám dluží nemalé částky. Přesto se však o ně staráme a služby jim poskytujeme," vysvětluje Martinková.

Přes problémy však klientům nebrání ve stěhování. Když dostala výpověď z nájmu v ubytovacím komplexu Impuls v Prostřední Suché, začala sama připravovat stěhování všech klientů nejdříve do běžných bytů, posléze do jiného zařízení.

Nejvíce klientů se teď stěhuje právě do domova Pohoda v Českém Těšíně. Jejich opatrovníci, zpravidla příbuzní, jsou sami překvapení, že tam nemusí platit tolik jako u Martinkové. Některým stačí jen důchody a státem přiznané sociální příspěvky. Do nového se těší i klienti, kteří zatím zůstávají v Impulsu. „Taky se budeme stěhovat. Syn mi to domluvil v Českém Těšíně. Prý je to tam hezké, ale to posoudím, až tam budu," řekl v pátek dopoledne jeden z klientů. „Pro mne také našli nové ubytování, ale ještě nevím, kam a kdy se budu stěhovat," řekla Deníku další z klientek.