„V této chvíli je schválen podnikatelský záměr, že se bude těžit do roku 2024. My jsme se domluvili, a já myslím, že za stávajících cen to vypadá velice dobře, že by se těžba rozšířila až do roku 2030,“ řekl Babiš.

Majitelem těžební společnosti OKD je od letošního dubna znovu stát, když za akcie firmy zaplatil téměř 80 milionů korun. Změnou majitele byla završena reorganizace podniku, který se v roce 2016 dostal do úpadku.

Podle Českých novin nyní v OKD pracuje i se zaměstnanci dodavatelských firem přes 9500 lidí.

Ilustrační foto.
Sněmovní komise k OKD vyslechla europoslance Evžena Tošenovského

Původní reorganizační plán, který společnost předloni předložila věřitelům a soudu v insolvenčním řízení, sice předpokládal, že útlum s postupným zavíráním dolů a jejich následnou likvidací by měl být rozložený do roku 2026, firmě se ale daří. Harmonogram zavírání dolů se proto oproti původnímu plánu změní a uhlí se bude těžit déle. 

Jde až o milion tun uhlí

Společnost OKD sice v červnu u Báňského úřadu stáhla svou žádost o povolení hornické činnosti, ale jak tehdy Deníku potvrdil mluvčí OKD Ivo Čelechovský bylo to pouze proto, aby jí mohla dopracovat.

OKD plánuje v budoucnu vytěžit pod částí Karviné, Orlové a Doubravy milion tun uhlí. „Náš zájem na pokračování těžby pod částí Starého Města trvá tak, jak jsme ji před časem deklarovali. Jedná se o v 10. kru, 24. sloj,“ uvedl v červnu Ivo Čelechovský.

Ilustrační foto
Soud v kauze OKD probral listiny. Pokračovat bude zase až v březnu