Jeho vizi nedávno představili v Těšíně architekti. Prezentaci byla přítomna řada hostů z České republiky, Polska a Slovenska a také delegace z Turecka se starostou Mahmutlaru Ali Calikem.

„Je to první a unikátní projekt v srdci naší země, proto mu přikládám zvláštní váhu. Velmi si vážím spolupráce s Polskem, Českou republikou i Slovenskem a věřím, že vizi společnými silami změníme ve skutečnost,“ řekl Ali Calik.

Myšlenka vzniku rehabilitační vesničky se zrodila před rokem z podnětu Středoevropské skupiny osob se zdravotním postižením – Trianonu EU. Tvoří ji občanská sdružení Trianon ČR se sídlem v Českém Těšíně, Trianon na Slovensku a v Polsku.

Mělo by se jednat o integrační vesničku s kapacitou 650 osob, v níž budou všechny objekty přizpůsobeny hendikepovaným osobám a kde bude zaveden systém ucelené rehabilitace. Předpokládá se, že součástí moderního komplexu s aquaparkem bude i kongresové a školící centrum.

„Je to úžasný projekt, nicméně nákladnost je obrovská. Pevně věřím, že se peníze seženou, ale je třeba řešit i další otázky. Je to krásný sen a doufám, že se uskuteční. Díky němu se mohou hendikepovaným lidem otevřít další možnosti rehabilitace i zkvalitnění jejich života,“ sdělil místostarosta Třince Radim Kozlovský, který bude Českou republiku reprezentovat na paralympiádě ve Vancouveru.

Unikátní vesnička by měla sloužit i lidem z ostatních evropských zemí. Náklady na její výstavbu se pohybují v rozmezí 50 milionů euro.

„Získávání prostředků nebude snadné, bude to běh na dlouhou trať a musíme hledat více zdrojů financování,“ uvedl Viliam Šuňal za Trianon ČR.

Zanedlouho bude tento ambiciozní projekt představen v Evropském parlamentu v Bruselu.

„Jako vize se to zdá být projekt, který má hlavu a patu. Avšak zatím jsme na začátku, ve fázi vize. K jeho realizaci ještě povede dlouhá cesta. Vize je pěkná, kdyby nebyly vize, neměli bychom nic,“ konstatoval spolumajitel Lázní Darkov Jaroslav Čánek.

Emilie Swidrová