Ve hře jsou například některé sociální byty společnosti RPG. Jak ale zástupci firmy ujišťují, nemá jít o nikterak velké počty.

Jak již Deník uvedl včera, v regionu se mezi lidmi už delší čas povídá, že například právě v bytech RPG už první uprchlíci z afrických či arabských zemí bydlí. To ale zatím neodpovídá realitě. „Jsme v této věci v kontaktu s Ministerstvem vnitra a Správou uprchlických zařízení. Zatím je ale vše teprve v jednání," řekl exkluzivně pro Deník mluvčí RPG Petr Handl.

Ani desítky, ani stovky

Podle něj je firma připravená poskytnout pro uprchlíky v případě potřeby některé své byty. Nic konkrétního ale dosud dojednáno není.

„Nešlo by ale o nějaké desítky či dokonce stovky rodin," doplnil mluvčí RPG.

Podle něj si navíc v takovém případě bude firma sama vybírat, komu své byty nabídne. „Budou to lidé, kteří se u nás již etablovali, mají třeba i své zaměstnání nebo se s nimi po této stránce pracuje a podobně," doplnil Petr Handl.

Už od roku 1996 funguje v Havířově-Dolní Suché uprchlické středisko v ulici Na Kopci.

„Kapacita je zde 151 lůžek, z toho 69 lůžek v 8 bytech je vyčleněno pro Integrační azylové středisko (IAS), dalších 9 bytů pro IAS máme mimo náš objekt v části Havířov-Šumbark. Dalších 82 lůžek je pro pobytovou část a v tuto chvíli je obsazeno přibližně 26 míst. Nejvíce ubytovaných je Ukrajinců, následuje Kuba, Sýrie, Afghánistán, Rusko. V Havířově jsou ubytováni žadatelé o udělení mezinárodní ochrany a cizinci s udělenou mezinárodní ochranou," řekla včera Hana Malá z tiskového oddělení Ministerstva vnitra ČR s tím, že dosud není oficiálně rozhodnuto, zda i havířovské zařízení bude využíváno pro současný příliv uprchlíků do Evropy.

Poměrně hlasitě se mluví o znovuotevření utečeneckého tábora ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. To už vyvolalo bouřlivé ohlasy u mnohých samotných obyvatel obce a její vedení tak na včerejšek svolalo veřejné jednání, kde se sejdou se zástupci Ministerstva vnitra a Správy uprchlických zařízení.