„Myslím si, že větší počet lidí s rozdílnými kulturními kořeny a vnímáním by naše město už asi zvládalo jen velmi těžce,“ řekl například stručně orlovský starosta Tomáš Kuča.

Zkušenosti s žadateli o azyl mají v Havířově. Na území města funguje pro ně pobytové středisko. Podle vedení města zde ale problémy nejsou. „Ti lidé tam jsou pod neustálou kontrolou a nemáme s tím problém. Příchod uprchlíků, kteří by měli žít na území města, bychom ale určitě nevítali,“ podotkla zdejší primátorka Jana Feberová.

A stejný názor sdílí také starosta Bohumína Petr Vícha. „My ve městě nemáme ani žádné kapacity, kde bychom takové lidi mohli ubytovat. Věřím ale, že kdyby z toho bylo dost peněz, někteří majitelé ubytoven by do takové věci neváhali jít,“ řekl s vtipným kontextem starosta Bohumína Petr Vícha v narážce na soudní spor, který nyní město vede s žalobou jedné z tamních ubytoven kvůli tzv. nedoplatkovým zónám.

Primátorů statutárních měst se už dříve na totéž ptala Česká televize. Mezi dotazovanými byl i první muž Karviné Jan Wolf.

„Za mě jednoznačná odpověď: Na rozdíl od hnutí Žít Brno určitě v této chvíli nejsme ochotni přijmout jediného běžence. Potřebujeme vyřešit vlastní problémy, které nás trápí, a to například nepřizpůsobiví občané, obchod s chudobou a nedostatek dobře placených pracovních míst. Jsem rezolutně proti přijímání jakýchkoliv migrantů odkudkoli a v žádném případě nemohu souhlasit s hnutím Žít Brno, aby každé město přijalo několik desítek migrantů,“ napsal karvinský primátor na svém facebookovém profilu.