Například na devět stovek občanek musí zvládnout během září a října úředníci příslušného odboru Magistrátu v Karviné. „Kromě povinné výměny po deseti letech se do toho ale počítají i průkazy nezletilých," říká Michaela Zormanová z organizačního odboru karvinského magistrátu.

Fronty nejsou

„Naštěstí u nás nemáme problémy s frontami. Díky kampani na začátku roku si řada lidí, především z řad seniorů, přišla průkazy vyměnit hned v prvních měsících, a navíc je u nás možnost se nahlásit na webu a přijít pak na úřad v určitý čas. Běžná čekací doba je tak okolo 15 minut, při předchozím nahlášení na webu je to samozřejmě nula," doplnila zástupkyně Karviné.

Lidé žádají včas

A jak se zdá, staré známé odkládání na poslední chvíli neplatí ani v dalších městech okresu.

„Většinou se občanům daří žádat o výměnu opravdu včas. Do této doby podle dostupných statistických údajů podalo žádost u našeho úřadu přibližně 2850 lidí. Celkový počet činí přibližně 5300," uvedla mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Pozor! Například podle zkušeností z Českého Těšína se mezi lidmi v této oblasti šíří i nepřesné informace. Týká se to například majitelů tzv. zelených občanek.

„Naši klienti se často mylně domnívají, že ze zákona končí platnost všech zelených občanských průkazů. Není tomu tak. Občané se nadále řídí platností, která je uvedena v jejich občanském průkazu," upozorňuje vedoucí oddělení organizačních a správních agend Městského úřadu v Českém Těšíně Jana Mašková.

Průběžně a bez problémů probíhají výměny také v Havířově.

„Zatím jsme kvůli uplynutí doby platnosti vydali necelých 6900 občanských průkazů. Do konce roku by lidé potřebovali vyměnit ještě další 4 tisíce občanek," říká mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Jak vlastně celý proces výměny vypadá a co vše je potřeba mít při cestě na úřad s sebou? To je v celé České republice stejné: občan si sebou na úřad přinese stávající občanský průkaz. Pokud je ale tento občanský průkaz již po době platnosti, je vhodné mít s sebou jiný doklad totožnosti, jako je pas, řidičský průkaz, rodný či oddací list. Vše další, včetně fotografování, se již vyřizuje přímo na místě. Zákonná doba na vyřízení nového občanského průkazu je 30 dní. Celý proces je pak samozřejmě zdarma.

Peníze a pokuty

„Zpoplatněn je pouze občanský průkaz s čipem. Ten stojí 500 korun, ale s tím se setkáváme jen asi tak až čtyřikrát do roka," říká Michaela Zormanová z karvinského magistrátu.

Ovšem pozor! Každý občan je povinen požádat o vydání občanského průkazu nejpozději do 15 pracovních dnů od skončení doby platnosti. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun.

„Snažíme se být tolerantní, protože důvody zdržení mohou být různé. Případnou pokutu neudělujeme na její nejvyšší hranici," uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová, s níž se shodly i zástupkyně všech dalších měst.

Většinou tak platí nepsané pravidlo, že výše pokuty se odvíjí od toho, s jak velkým zpožděním lajdák po uplynutí lhůty na úřad přichází.