Zákon o urážce hlavy státu před několika dny navrhla i skupina současných českých poslanců. To vše okamžitě vyvolalo řadu debat, vtipných reakcí i tvrdou kritiku v médiích i na sociálních sítích.

Jak takový případný zákon vidí politici na Karvinsku? Jak se shodli představitelé radnic, žádný takový zákon nepotřebujeme.

CHARAKTER LIDÍ

„Společnost se mnohdy uchyluje k jednoduchým řešením. Toto jsou ale věci, které by přece neměl řešit zákon. Je to o kultuře, výchově a vzájemném chování jednotlivých lidí. Navíc řešení takového zákona, stanovení jasných pravidel, jeho uvedení do praxe, přijde mi, že toto by byla práce na několik let," míní starosta Českého Těšína Vít Slováček (KDU-ČSL).

Hlavu státu před nedávnem vítal ve svém městě sociálnědemokratický starosta Orlové Tomáš Kuča. Jak to vidí on? „Myslím si, že ve slušné společnosti takových zákonů není potřeba. Někteří lidé žel tyto urážky zneužívají pro své vlastní zviditelnění, ale to alespoň ukáže jejich charakter. Svazovat vše zákony nepovažuji za řešení," uvedl.

Zákon by nevítal ani zástupce karvinského primátora Karel Wewiórka (KSČM). „Kritika a nesouhlasné postoje k práci politiků patří, a když někdo například ukáže prezidentovi červenou kartu, nevidím v tom problém. Hrubé urážky by ale ve slušné společnosti neměly mít místo. Myslím si, že svou roli sehrávají i některá média, která mnohdy píší jednostranné subjektivní názory prezidentových odpůrců, a asi nechtějí vidět, že prezident má podporu přibližně 70 procent našich obyvatel. Spíše by tedy prospěla vyváženost v médiích," řekl.