Na úřadu práce bylo v sobotu i včera živo téměř stejně jako přes týden. Nebyli tady sice lidé, kteří by přinášeli žádosti a přicházeli na konzultace o zaměstnání s úředníky, čtyři desítky úředníků ale do práce přišly a strávily tady během soboty a neděle téměř dvacet hodin při pilné práci.

„Sešla se nám během prvních tří týdnů nového roku spousta žádostí o různé formy podpory. Například jen žádostí o příspěvek na mobilitu bylo za první týdny sedm stovek. Další čísla sice přesně z hlavy nevím, ale bylo jich opravdu hodně,“ řekl ředitel Úřadu práce v Karviné Radek Foldyna.

Úředníci proto zadávali žádosti do počítačového programu a dodělávali resty, které během týdne při běžném provozu nestihli udělat kvůli náporu nově přidané práce. „Do práce proto v sobotu a v neděli přišly zhruba čtyři desítky lidí. Jednak naši kmenoví úředníci, jednak asi sedm nebo osm dalších lidí z Magistrátu města Karviné, kteří nám přišli pomoci, protože na úřadu práce dříve pracovali a problematice rozumějí,“ doplnil Foldyna.

V práci trávili úředníci čas stejně jako ve všední dny zhruba mezi 8. a 17. hodinou během obou víkendových dní tak, aby zvládli během víkendu co nejvíce nutné práce. „Je možné, že budou muset přijít do práce i příští víkend, to bude záležet na množství práce a na tom, jak to budeme zvládat,“ uvedl ředitel.

Práci přesčas dostanou pochopitelně lidé zaplacenu. „Doufám, že se kladné hodnocení projeví nejen na financích, ale i v jiných sférách hodnocení,“ uvedl Foldyna.

Ochoty lidí přijít do práce i ve volném čase si pochopitelně cení, zvláště v krizové situaci, kdy bylo nutné zvládnout větší nápor práce, který se na úředníky navalil v prvních dnech právě začínajícího roku.

Úřady práce dostaly více práce

Pod úřad práce na začátku ledna přešly některé věci, kterými se dříve zabývaly sociální odbory měst. Od 1. ledna se sjednotil proces výplaty nepojistných dávek sociální ochrany. „Rozhodování o přiznání a administrace těchto dávek jsou k tomuto datu prováděny jediným orgánem, kterým je Úřad práce ČR,“ uvedla Klaudie Dinelli z českotěšínské radnice.

„Na začátku roku jsme úřadům předali administrativu příspěvku na živobytí, doplatku na bydlení, příspěvku na péči a příspěvku pro osoby těžce zdravotně postižené včetně agendy mimořádných výhod,“ doplnila úřednice vysvětlení.