„Spolu s kolegyněmi místostarostkami se nyní seznamujeme zblízka s celým chodem úřadu. Na základě našich zjištění pak připravíme podklady a zadání pro chystaný audit," řekl ve středu Deníku orlovský starosta Tomáš Kuča (ČSSD).

Uvidíme, jak a kde

Ten je ve funkci od nového volebního období, předtím byl řadovým zastupitelem. V čem konkrétně by úřad mohl fungovat lépe, zatím komentovat nechce.

„V roli zastupitele do celkového chodu úřadu zas až tak dobře nevidíte, a tak je potřeba nějaký čas, abychom ty procesy zjistili v praxi," dodal první muž orlovské radnice.

Karviná ne, Havířov u svých firem

A zatímco v Orlové tak bude platit okřídlené heslo o novém koštěti, například „košťata" v Karviné zůstávají zatím v klidu.

Jedním z tamějších nových mužů na radnici je nyní komunistický náměstek primátora Karel Wiewiórka.

„Město v předchozím volebním období vedli lidé z ČSSD a my jsme s nimi šli do koalice také právě proto, že nám tento způsob vládnutí městu přišel správný. Uvidíme tedy, zda s takovým nápadem nepřijde někdo ze zastupitelů. Ze strany vedení města ale nic takového v plánu není," podotkl Wiewiórka.

Také nový primátor Havířova Daniel Pawlas už má zkušenosti z vedení města. V minulém volebním období byl totiž náměstkem primátora.

„Určitě podobné kroky plánujeme, ovšem směrem k našim městským a příspěvkovým organizacím. Zatím jsme ale neprobrali detaily a pracujeme na tom, o jaké audity by konkrétně mělo jít a v čem chceme jejich práci zlepšit. Na samotné radnici ale nic takového v plánu není," řekl Daniel Pawlas.

Naopak dlouholetý starosta Bohumína Petr Vícha potvrdil, že jeho radnice ani v novém volebním období žádný mimořádný audit nechystá.

Zda se do kontrol pustí také nové vedení Českého Těšína, se uvidí v nejbližších týdnech.