„V rozpočtech našich příspěvkových organizací na letošní rok byly finance na spotřebu energií mimořádně zafixovány. Školy zpracovaly prognózu předpokládané spotřeby a odhad úspor představoval v polovině letošního roku osm milionů korun,“ konstatoval místostarosta Bohumína Igor Bruzl. Podle něj bude částka ušetřená školami za rok 2023 ve finále ještě vyšší. „Kromě vývoje cen na trhu se na dobrém hospodaření v oblasti energetiky podepsala i snaha škol o úspory. Detailně plánovaly a regulovaly spotřebu, v budovách fungovaly zpočátku krize energetické hlídky,“ popsal.

Ředitelé některých vzdělávacích institucí projevili zájem využít část ušetřených peněz na investice spojené s energetickou úsporou, zejména na obnovu osvětlení. Radní jejich návrh na svém říjnovém hlasování posvětili. Přes půl milionu korun poslouží Bezručově základní škole na nové lampy ve třídách, družině, na chodbě v prvním patře a také v tělocvičně. Masarykova škola vymění za 450 tisíc korun světla v knihovně, sborovně a vstupu do budovy.

Bohumín nabízí posledních sedm pozemků v atraktivní lokalitě.
Bohumín nabízí posledních sedm pozemků v atraktivní lokalitě

„Lepší světelné podmínky budou mít i žáci pudlovské školy, kde se za dvě stě tisíc korun instalují nové zářivky ve třídách. Benešova škola se kromě výměny lamp v jedné z učeben pustí i do výměny topných ventilů, celkem akce vyjde na sto tisíc korun,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Pavla Skokanová. Úspory využije i místní Dům dětí a mládeže Fontána, který plánuje vyměnit světla v tělocvičně za 400 tisíc korun.

Na instalaci šetrného osvětlení pracuje i bohumínská radnice. Do poloviny přespříštího roku vymění v ulicích města 788 svítidel, dalších 58 světel navíc pracovníci technických služeb na stávající stožáry nově přidají. Úspora na spotřebě energie by mohla dosáhnout až 70 procent oproti stávajícímu stavu. V Bohumíně je celkem téměř 3 500 světelných bodů, z toho je už jedna třetina v LED technologii.