U Krajského soudu v Ostravě totiž od minulého týdne leží žaloba České pirátské strany na „neplatnost volby kandidáta". Pokud by soud třeba ten samý den odpoledne uznal oprávněnost žaloby, volba nového vedení města by byla neplatná.

„V případě žaloby na neplatnost volby kandidáta se obce řídí vyhláškou ministerstva vnitra a ustavující zastupitelstvo i přesto svolat mohou. Samozřejmě s rizikem, že soud žalobě vyhoví a tím pádem by usnesení zastupitelstva bylo neplatné," řekl mluvčí Krajského soudu v Ostravě Dalibor Zecha.

Mluvčí města Šárka Swiderová rovněž tvrdí, že město má právo i v tomto případě svolat ustavující zastupitelstvo. „Pokud bychom to nemohli, museli bychom od soudu dostat dopis, s odůvodněním, proč to není možné. A takový dopis jsme nedostali," řekla Swiderová. „Co by bylo, kdyby bylo, teď neřešíme," dodala.

V úterý v 8 hodin by se tak mělo sejít nové karvinské zastupitelstvo, které tvoří 18 zastupitelů za ČSSD, 13 za hnutí ANO, 8 komunistů a dva z koalice KDU-ČSL a Strany zelených. Místo Mariana Nevrly z hnutí ANO, který na svůj mandát rezignoval po údajném vyhrožování kolegovi z kandidátky, jenž na něj podal trestní oznámení, usedne mezi zastupiteli hnutí ANO Marcela Parikrupová.