Vedení firmy Služby města Orlové (SMO), které útulek provozuje, se ale nařčením brání a říká, že stojí za útulkem i jeho pracovníky.

Svou roli sehrály i sociální sítě a síla, kterou dnes žel mají i fámy a lži, které může zveřejnit kdokoli. Podle jednoho z tvrzení pobýval v útulku bez zveřejnění na webu pes, a než se k němu dostala majitelka, byl psík již v adopci jiného člověka.

„Nakonec se ukázalo, že vše bylo trochu jinak. Dotyčná osoba nikdy neprojevila zájem útulek kontaktovat nebo navštívit. Na sociálních sítích pak zveřejnila fotku s popiskou, že u nás udělala „humbuk" a psa má doma. Jenže šlo o totožnou fotku, se kterou daného psa nabízela o několik týdnů dříve na inzertních portálech. Daná osoba nikdy neměla psa přihlášeného ani na městském úřadu a jako nedůvěryhodnou ji pak označily i některé weby a další osoby, které se pomoci psům bez domova, věnují," uvedl ředitel SMO Jaroslav Vaněk.

„Jenže já jsem na špatné zveřejňování nalezených psů upozorňoval již několik měsíců před kauzou," říká orlovský zastupitel Miroslav Chlubna. Co je podle něj špatně? „Někdy trvá i několik týdnů, než se informace o nalezeném psu objeví, a to mohu dokázat. To pak ztěžuje i případný návrat psa do původního domova, navíc, každý majitel při vyzvednutí psa za každý den pobytu v útulku platí," míní zastupitel, který se angažoval také ve výše uvedeném případě. To v době, kdy neznal celé jeho pozadí. „Kdyby útulek vše vedl v pořádku, mohl se ihned ubránit i všem takovým nespravedlivým osočením," říká dnes.

Útulek ale podotýká, že informace o psech uvádí na webu v několika sekcích. V sekci Informace začal aktuálně uveřejňovat i rychlé zprávy. „Je vždy uvedeno místo nálezu či odchytu psa s jeho krátkým popisem," uvádí ředitel SMO.

Na webu funguje také sekce Nabídka psů. Zde jsou i fotografie a podrobnější popis. Jde o psy určené k adopci. „Tady se psi skutečně nedostávají hned. Jde o psy, kteří již prošli karanténou. Mnozí z nich se k nám dostávají také ve špatném zdravotním stavu, fotografie proto uveřejňujeme až po jejich zotavení," vysvětluje pracovník útulku Tomáš Fábry.

A komunikace s majiteli ztracených psů? „Náš pohotovostní mobil funguje i po pracovní době. Pokud někdo psa skutečně hledá, může kdykoli zavolat, dát nám jeho popis. V případě odchytu ho kontaktujeme, takže pes může být obratem doma. Může si také domluvit schůzku a podívat se, zda jeho pes u nás není," vysvětlil pracovník útulku.

„Devadesát procent psů, kteří u nás pobývají, jsou žel psi, kterých se lidé chtěli zbavit. A jsou i případy, kdy se majitel nakonec přihlásí a když zjistí, že musí zaplatit náklady na odchyt a pobyt v útulku, přestane mít zájem o jeho vrácení nebo se vymluví, že si ho vyzvedne později a už se neukáže," dodává ředitel SMO.