Na pěti domech u náměstí TGM je momentálně nainstalováno třináct speciálních klecí s vodou a zrním. Dovnitř se pták dostane lehce, zpět už nikoliv. Deratizéři je kontrolují každý den. Odchycené kusy pak usmrtí plynem.

„Odchyt holubů bude dlouhodobou záležitostí. Poprvé ho proto zkoušíme v samotném centru. Výsledky si vyhodnotíme a uvidíme, zda budeme pokračovat. V minulosti jsme k odchytu přistoupili ve Starém Bohumíně, když jsme odkoupili zdejší dům číslo 45 a před jeho rekonstrukcí jsme se museli zbavit přemnožených holubů. Tehdy jsme jich tady lapili přes padesát," uvedl Stanislav Svrčina z majetkového odboru bohumíské radnice.

Deratizéři nastražili návnady do míst, kde jsou ptáci zvyklí sedávat.

„První týden jsme na střechy umístili jen krmení a v dalších dvou týdnech jsme ke krmení přidali i klece. O odchytu rozhoduje i počasí, když je mlha a prší, jsou klece prázdné. Holubi v dešti nelétají. A za návnadou nepřijdou ani ve chvíli, kdy jsou nakrmení, to pak odchyt komplikuje," upozornil deratizér Lukáš Svěrák s tím, že by proto lidé, hlavně důchodci, měli na krmení holubů zapomenout.

Město majitelům domů doporučuje uzavřít okna na půdách, aby se tady holubi nemohli množit.

Odchyt holubů v Bohumíně.

Odchyt holubů v Bohumíně.