Důvod? Nemocnice chce předejít tomu, aby se bezprostředně po zprovoznění ordinace tvořily kvůli obrovskému zájmu lidí několikadenní fronty. První pacienti by se mohli dočkat vstupní prohlídky letos v březnu.

Ačkoliv je zajištění péče o chrup povinností zdravotních pojišťoven, město Bohumín už nechtělo přihlížet zoufalství tisíců svých občanů, kteří po odchodu několika místních stomatoložek do penze marně shánějí zubaře. Ve spolupráci s Bohumínskou městskou nemocnicí, které se podařilo nasmlouvat tři mladé lékařky, připravuje ve svém objektu otevření nové zubní kliniky.

Jiří Bohdálek u Krajského soudu v Ostravě.
Brutální případ z Karvinska, který inspiroval i filmaře, se vrátil před soud

„Od března zahájí činnost jedna ze tří stomatoložek v dočasných prostorách polikliniky v Čáslavské ulici. Po dokončení stavebních úprav budovy v Nerudově ulici se přesune do nové ambulance, kde se k ní přidají další dvě stomatoložky. Předpokládaný termín kompletního zprovoznění nové zubní kliniky je na přelomu října a listopadu letošního roku,“ uvedl předseda představenstva Bohumínské městské nemocnice Svatopluk Němeček. Jak upřesnil, stomatologická ambulance bude smluvním zařízením, bude tedy mít uzavřenu smlouvu se zdravotními pojišťovnami.

Ilustrační foto.
Rarita. Muž v Havířově vytrhl v obchodě pokladnu a utekl s ní do vchodu

Předpokládaná kapacita nové ambulance se třemi ordinacemi je 3 000 klientů, přesný počet se bude odvíjet od skladby pacientů a stavu jejich chrupu. „Zájemci o registraci budou moci vyplnit elektronický předregistrační formulář. Ten bude z technických důvodů umístěn na webových stránkách města Bohumína. Vstupní data předáme zubním lékařkám, které budou postupně vybrané pacienty zvát na první prohlídku. Až následně dojde k registraci jako takové. Rozhodnutí o přijetí či nepřijetí pacienta je ze zákona plně v jejich kompetenci,“ doplnil Němeček s tím, že bude přihlédnuto k trvalému pobytu zájemců a absenci zubní lékařské péče. Proces zpracování dat a obvolávání zájemců může trvat až několik měsíců, nemocnice proto žádá případné budoucí pacienty o trpělivost.

V havířovské nemocnici funguje od začátku ledna firemní školka.
V havířovské nemocnici mají vlastní školku

Elektronický formulář bude spuštěn v pondělí 30. ledna v 18 hodin a ukončen v pátek 10. února ve 14 hodin. „Čas odeslání nebude hrát při výběru pacientů roli, není proto nutné s vyplněním spěchat a zahltit tak systém v prvních minutách od zahájení předregistrace,“ sdělil Němeček. Zájemci v dotazníku vyplní své nacionále, informace o dosavadní zubní péči i údaj o tom, zda chtějí registrovat nezletilé děti. Musí také potvrdit souhlas se zpracováním osobních údajů. Pro osoby, které prokazatelně nemají přístup k internetu, tedy především seniory, budou od 6. února do 10. února v prostorách polikliniky v Čáslavské ulici a v areálu Bohumínské městské nemocnice ve Slezské ulici umístěny tištěné formuláře, které je možno na těchto místech vyplnit a odevzdat.

Na vzniku nové stomatologické ambulance se třemi ordinacemi, dentální hygienou a recepcí má zásadní podíl město, když poskytne nemocnici vhodné prostory v přízemí jedné ze svých budov v centru Bohumína. Pro potřeby kliniky ji v průběhu letošního roku kompletně zrekonstruuje tak, aby vyhovovala přísným hygienickým normám pro provoz zubních ordinací, rentgenu a dalších přístrojů. „Předpokládané náklady na přestavbu včetně vybudování přilehlého parkoviště a na pořízení zdravotnického i dalšího vybavení se budou pohybovat okolo dvaceti milionů korun,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.