Pod pojmem „nalejvárna“ se zpravidla skrývá intenzivní kurz, během nějž žáci v krátkém časovém horizontu proberou všechny vědomostní záludnosti, které na ně mohou čekat u přijímacích zkoušek. Základní škola na třídě dr. E. Beneše v Bohumíně jde ale ještě dál.

Do kurzu zařadila i praktický nácvik situací, do nichž se mohou děti nečekaně dostat. „Zakomponujeme do něj i přijímačky nanečisto, kdy budeme uměle vytvářet stresující prostředí. Do místnosti například někdo vtrhne, způsobí nenadálý hluk a podobně. Jde o to, aby se naši žáci naučili adekvátně reagovat na psychický tlak a neztratit koncentraci. Každou situaci budeme následně rozebírat se školním psychologem,“ popsala projekt ředitelka Benešovy školy Barbora Bolcarovičová.

Karvinský sbor Permoník získal v New Yorku na festivalu Sounds of Spring NY Festival nejvyšší ocenění. 29. 3. 2022.
Karvinský Permoník vybojoval v New Yorku zlato!

Škola spolupracuje s externisty, kteří budou přítomní u zkušebních přijímacích zkoušek. „Naše pedagogy už deváťáci za ty roky dobře znají. U skutečných přijímaček ale budou sedět cizí lidé, s nimiž budou muset komunikovat, což může introvertnější typy znervóznit. Budeme se snažit u nás ve škole vytvořit podobné prostředí, aby na to byli žáci připraveni,“ vysvětlila ředitelka.

Jak dodala, děti si vyzkoušejí formální rozhovor i mimo budovu školy. „Účastníci kurzu si budou muset vyzvednout fiktivní pozvánku k přijímacímu řízení v budově úřadu. Ta pravá jim samozřejmě přijde domů poštou. My ale chceme, aby si zvýšili sociální dovednosti, dokázali se zorientovat v neznámém prostředí, představit se a srozumitelně formulovat svůj požadavek,“ dodala Bolcarovičová s tím, že škole vyšla vstříc bohumínská radnice.

Některé silnice na Karvinsku letos dostanou nový povrch.
Uzavírky na Karvinsku. Opravovat se bude dálnice u Bohumína a Českého Těšína

„Když nás Benešova škola oslovila, zda bychom byli ochotni se do projektu zapojit, tak jsme neváhali. Intenzivní kurzy pro deváťáky jsou vcelku běžnou aktivitou, tento je ale ojedinělý a v Bohumíně probíhá touto formou vůbec poprvé. Proto budeme u nás na úřadě připraveni a žákům to rozhodně nebudeme ulehčovat,“ pousmála se vedoucí odboru školství, kultury a sportu Pavla Skokanová. Školáci využijí ke komunikaci s úřadem středeční odpoledne 6. dubna od 13 do 16 hodin.

Kurzu se podle předběžných informací plánuje zúčastnit přes třicet dětí. Začíná v pondělí 4. dubna a končí opět v pondělí 11. dubna, tedy těsně před přijímacími zkouškami. Kromě tandemové výuky českého jazyka a matematiky čeká na žáky také psychohygiena a vzhledem k náročnosti kurzu i relaxační aktivity. „Našim cílem je, aby se deváťáci dostali na střední školy, na nichž si přejí studovat. Jsme přesvědčeni, že touto cestou jim pomůžeme k tomu, aby přijímačky bez problémů zvládli a udělali úspěšný krok do další životní etapy,“ uzavřela ředitelka Benešovy školy.