Budova je teď kvůli koronaviru a absenci žáků téměř prázdná, a tak zdejší radnice stejně jako vloni urychlila některé plánované investice, které by ve vzdělávacích zařízeních za normálních okolností proběhly až o letních prázdninách.

„Postup se nám osvědčil už minulý rok, kdy školy v březnu rovněž uzavřel koronavirus. Tehdy jsme ve Skřečoni uspíšili realizaci první etapy a čtyři větrací jednotky za 1,1 milionu korun jsme nainstalovali do tříd ve druhém patře. Teď jsme také využili situace a nečekali na léto a stejné přístroje pořídili do kmenových učeben o patro níže,“ sdělil místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Město vybavuje větracími jednotkami ty školy, které jsou blízko frekventovaných cest a klasické větrání je kvůli hluku a emisím problematické. Jde o zařízení podobné velkým lednicím, které zajišťují komfortní větrání, aniž by se musela otevírat okna, kterými se do tříd může prášit nebo pronikat hluk.

Nainstalované jednotky disponují dvěma ventilátory. Jeden odvádí ze třídy vydýchaný vzduch a druhý do nich přivádí čerstvý a profiltrovaný. Výkon ovládá čidlo, které sleduje koncentraci oxidu uhličitého. Právě jeho zvýšená hladina způsobuje u školáků únavu a apatii. Jednotky mají i tlumiče hluku a také předehřívač, aby v zimě nefoukal do učeben mrazivý vzduch.

close V bohumínských třídách mají další větrací jednotky za milion korun. info Zdroj: Město Bohumín zoom_in V bohumínských třídách mají další větrací jednotky za milion korun.

S nápadem instalace větracích jednotek ve školách u rušných ulic přišlo město před pěti lety. Postupně začalo kmenové třídy vybavovat větracími jednotkami s rekuperací tepla. Aktuálně je jich v Bohumíně 23, radnice za ně zaplatila už přes pět milionů korun a používají je hned tři školy. První přístroje začaly v roce 2016 sloužit v ZŠ Beneše, kde jich je devět. O dva roky později přibylo šest kousků ve škole v Bezručově ulici a dalších osm speciálních skříní má teď po poslední instalaci skřečoňská škola.

„Od ředitelů škol i jednotlivých pedagogů, kteří v třídách s výměníky učí, máme maximálně pozitivní ohlasy. Podle nich mají jednotky díky regulaci oxidu uhličitého výborný účinek na pozornost dětí, citelně se snížil i únik tepla způsobený klasickým větráním,“ doplnil místostarosta Bruzl s tím, že spolu s ozdravnými pobyty a kotlíkovými dotacemi jde o další krok Bohumína v boji se znečištěným ovzduším.

Účinnost speciálních výměníků vzduchu je až 90 procent. V zimě je výhodou minimální únik tepla způsobené klasickým větráním. V létě stroje částečně umí chladit. Přístroje jsou v provozu nepřetržitě. Zatímco v noci jedou na nejnižší otáčky, tak po příchodu žáků a s tím, jak začínají vydýchávat vzduch, se jejich výkon zvyšuje. Filtry se v nich musí měnit čtyřikrát za rok. Jejich provoz vyjde ročně na několik tisíc korun. Vzduch vyčištěný s pomocí jednotek lze podle výrobce kvalitou přirovnat k vzduchu vhodnému pro alergiky. Automomatický režim si mohou učitelé sami upravit s pomocí ovladače.