Například Český Těšín se připojil k vyjádření nesouhlasu, které na centrálu oficiálně podal Svazu měst a obcí ČR. Bohumínští se podepsali pod petici nazvanou Máme toho dost (www.petice24.com/mametohodost). Tu dosud podepsalo 481 lidí napříč republikou.

K jejímu podepsání teď starosta Bohumína Petr Vícha vyzývá nejen Bohumíňany, ale všechny obyvatele Karvinska i jiných míst v ČR, kterých se rušení týká.

„Vyzýváme všechny, kterých se rušení finančních úřadů dotkne, aby svým podpisem vyjádřili nesouhlas s tímto záměrem. Čím více lidí petici podpoří, tím větší je naše šance tuto hloupost ještě zvrátit," říká Vícha.

Bohumínská pobočka registruje přes pět tisíc fyzických a téměř 700 právnických osob. Daňová přiznání, včetně daně z nemovitosti, tam každý rok podává přibližně 19 tisíc lidí nejen z Bohumína, ale také Rychvaldu a Dolní Lutyně. Pokud by byla pobočka v Bohumíně opravdu zrušena, budou muset všichni tito poplatníci dojíždět téměř 20 kilometrů do Karviné. Podobný problém budou mít v případě zrušení poboček Finančního úřadu v Českém Těšíně a Orlové i obyvatelé obcí, které patří do spádové oblasti těchto měst.

Od nového roku by tak lidé v karvinském okrese měli najít finanční úřad jen v Karviné a Havířově.

Finanční správa tvrdí, že menší pobočky jsou neefektivní a jejich provoz neekonomický. Přitom zaměstnance ze zrušených poboček propouštět nebude, jen se přesunou na jiná pracoviště.

Vedení Českého Těšína, ale nejen ono se dále snaží s Finanční správou vyjednat alespoň možnost sídla kontaktního místa v prostorech města pro potřeby poradenství a přijímání podání od občanů zejména v úředních dnech. „Je ale zřejmé, že to nenahradí přítomnost územního pracoviště ve městě," tvrdí místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny.

Předvojem rušení poboček má totiž být redukce pokladen, se kterou tentokrát přichází Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj.

Ten 31. srpna ukončí provoz pokladen pro výběr hotovostních plateb daní a poplatků na svých neokresních pracovištích. Opatření se dotkne 10 pracovišť, z toho čtyř na Karvinsku Bohumína, Orlové, Havířova a Českého Těšína. Od září bude možné daně a poplatky zaplatit v hotovosti jen v Ostravě, Karviné a zbylých okresních městech.