Nově zvolených 41 zastupitelů se sešlo v 10 hodin v sále KD Radost. Hned zkraje si odhalovali, že ve vedení města bude jako dosud 11 radních, mezi nimiž budou primátor a tři jeho náměstci. Zasedání se začalo zadrhávat ještě před samotnou volnou, když se zastupitelé neshodli na pravidlech volby. Příčinou byl nejednoznačný výklad volebního řádu. Po dvou pauzách bylo znění drobně upraveno a volby zahájeny.

Primátorem byl zvolen Zdeněk Osmanczyk (ČSSD). Ten dosud zastával funkci náměstka primátora pro hospodářský rozvoj. Ekonomickým náměstkem byl opětovně zvolen Eduard Heczko (KSČM). Hospodářským náměstkem se stal Petr Smrček (nestr. za ČSSD), který už byl kdysi náměstkem primátora a nyní je náměstkem ředitele Městské realitní agentury. Náměstkem pro sociální rozvoj je Daniel Pawlas (KSČM).

Zvoleno bylo také dalších 7 radních. Havířov povede jako dosud koalice ČSSD se šesti radními, KSČM se čtyřmi členy rady a HPH, které má jeden post radního. Zastupitelé schválili členy finančního a kontrolního výboru. Oba výbory povedou jako předsedové členové opozičních stran Pavel Merta (TOP 09) a Radomil Schreiber (ODS).

Dosavadní primátor František Chobot, který jednání do zvolení svého nástupce vedl, poděkoval zaměstnancům města i zastupitelům za spolupráci. V posledních volbách už nekandidoval a po dlouhých letech ve parlamentní i komunální politice si bude užívat penze.

Bezprostředně po volbě neskrýval nový primátor radost. „Samozřejmě, že se mnou ještě lomcují emoce. Radost mám z toho, že celé volby proběhly korektně. Co se týká nejbližších lánů, jsou zaměřeny jen na práci, té nás čeká opravdu hodně. Už za půl hodiny po tomto zastupitelstvu se sejde první rada a je před námi řada úkolů. Určitě chceme některé věci dělat jinak, ale celkově se budeme hlavně snažit navázat na předešlé období,“ uvedl Osmanczyk, který kvitoval, že vedení města i rada omladily.

Eduard Heczko bude nadále sedět na křesle náměstka pro ekonomiku a správu majetku. Také on chce navázat na předchozí práci. „Musíme si určit také priority, které by se měly promítnout do rozpočtu pro příští rok,“ uvedl Heczko.