Program slavnosti začne už ráno na náměstí. Mezitím se budou u magistrátu řadit účastníci květinového korza. To vystartuje v 11 hodin na tradiční trasu po Hlavní a Dlouhé třídě na centrální parkoviště. Alegorické vozy tam pak budou vystaveny a lidé si je budou moci prohlédnout.

Do průvodu je letos přihlášeno 88 subjektů se zhruba dvěma tisíci účastníky. „Květinami nazdobené žebřiňáky, povozy tažené koňmi, kočáry, voliéry s domácími zvířaty a zemědělská technika, koňská jízda i selský lid v historických krojích a s historickým náčiním - to jen část tradičního průvodu Havířova v květech, který je na programu první letní den 21. června. Samozřejmě v průvodu půjdou děti havířovských mateřských a základních škol, umělecké soubory, dechové kapely, sportovní kluby, poprvé bude zařazena expozice Mikroregionu Žermanické a Těrlické přehrady s květinovou plachetnicí, nebudou chybět artisté na chůdách, mažoretky, velké májky či dožínkový vůz," informovala mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Na náměstí vznikne farmářská tržnice ve stylu vesnické pouti, kde se budou se podávat regionální speciality. Zelenou plochu u náměstí zaplní replika selského dvora se statkem, stodolou a domácími zvířaty, která budou floristé tvořit z květin svá díla.

„Na letošní Havířov v květech nakupujeme na holandské burze i od domácích pěstitelů na dvacet tisíc kusů květin a rostlin," říká Tomáš Svoboda ze Svazu květinářů a floristů, který je spolupořadatelem květinové akce. Do Havířova floristé přivezou chryzantémy a karafiáty, gerbery mnoha barev, slunečnice, ostrožky, mečíky, heřmánek, astry, zlatobyl, nevěstin závoj nebo i květinu našich babiček kořenokvětku.

Atraktivní bude také odpolední a večerní program. V něm na podiu vystoupí slovenská kapela Elán, zazpívá Ewa Farna, vokální seskupení 4TET a večer završí skupina Olympic.

„V dopoledním a odpoledním programu vystoupí i lidové soubory z Havířova a okolí, děti ze škol, pěvecké a hudební talenty," prozradila část programu ředitelka Městského kulturního střediska Yvona Dlábková. Květinový den zakončí ve 23 hodin ohňostroj.
Pro děti bude po celý den připraven park s kolotoči a dětskými atrakcemi, jízda na poníku i oslíkovi.