Komunitní centrum Archa, které je podporováno z Nadačního fondu Residomo a samo podporuje mezigenerační bydlení, bude ubytovávat nové mladé lidi, kteří pomohou s chodem tohoto centra. Kromě studentky doktorského studia Pavly Pokorné, která zde bydlí v současnosti, tak přibudou také mladí lidé z Polska nebo Francie. „Nejedná se pouze o studenty, ale o absolventy vysokých či středních škol a dobrovolníky například v sociální oblasti. Aktuálně pro ně připravujeme byt, který bude opět ve vchodě přímo nad Centrem Archa, aby to tito lidé měli kousek,“ prozradila podrobnosti mluvčí společnosti Residomo Kateřina Piechowicz.

„Tito lidé, jimž umožnil výjezd do jiné evropské země projekt Erasmus+, budou v rámci tohoto pobytu působit jako dobrovolníci v neziskových aktivitách. Jsou to lidé od dvaceti do dvaceti šesti let z Polska, Španělska a Francie, a obory mají různé.

Všechny však projekt zaujal v rámci jiných výběrových aktivit,“ popsal projekt blíže regionální konzultant programu Erasmus+ Petr Kantor. „Ačkoli zde bude určitá jazyková bariéra, bude k dispozici český koordinátor z řad studentů Slezské univerzity, který cizincům pomůže. V zásadě se s nimi ale budou řešit aktivity, které nevyžadují příliš mnoho slovního vysvětlování, například španělské tance nebo francouzské vaření,“ dodal Kantor.

VÝPOMOC I ZÁBAVA

Projekt je podle všeho ojedinělý, i díky spojení s místní karvinskou fakultou patřící pod Slezskou univerzitu a s projektem Erasmus+. „Senioři mají rádi vše, co je spojeno s cestováním, a protože už sami cestovat často nemohou, rádi si poslechnou něco od lidí z jiné země, z jiné kultury. Tato témata jsou pro ně velice atraktivní,“ doplnila Piechowicz.

Komunitní centra patřící pod společnost Residomo jsou například také v Havířově nebo v Ostravě, v rámci republiky je projekt podle jeho organizátorů jedinečný. Program s dobrovolníky ze zahraničí se má posléze i do těchto dalších měst přenést, až bude jasné, jak jeho myšlenka funguje.

Důl ČSM ve Stonavě. Archivní snímek.
Kvůli odstřelům v šachtě mohou lidé na povrchu zaznamenat otřesy