Po 14. hodině by se stánky měly zaplnit nejen prodejci keramiky, řemeslných výrobků či vánočních ozdob, ale také dětmi z místních škol, které stejně jako každý rok chtějí představit své rukodělné výrobky, kresby a podobné. V party stanu má proběhnout i plánovaná školní výstava vánočních symbolů.

Chybět nebudou ani stánky s jídlem pitím. „Problém je v tom, že podle aktuálního nařízení nesmíte na veřejnosti nic konzumovat,“ uvidíme, kolik prodejců dorazí,“ řekla Šárka Klimoszová z volnočasového střediska AMOS, která akci organizuje.

Primář Robert Bocek.
Zdravotníci jsou unavení a rezignovaní, říká primář ARO havířovské nemocnice

V 17 hodin proběhne plánované slavnostní rozsvícení vánoční stromu a do 18 hodin musí mát stánkaři podle vládního nařízení zavřít.

V jiných městech, kde také plánovali pořádat, byť v okleštěné podobě vánoční trhy, jsou naštvaní. Rozhodnutí o plošném zákazu vánočních trhů, které přišlo necelých 48 hodin před konáním jarmarku v Bohumíně, způsobilo komplikace trhovcům i organizátorům. A naštvaní jsou všichni.

„Musíme narychlo obvolat přes 80 stánkařů, zrušit kolotoč, atrakce, předvádění řemesel, odvolat náklaďák a brigádníky na stavby stánků a tak dále,“ zmínil ředitel pořádající městské agentury K3 Karel Balcar.

Vánoční trhy na Masarykově náměstí, 26. listopadu 2021 v Ostravě.
Poslední svařák a šlus. Vánoční trhy v Ostravě skončily

Město stánkařům, kteří již měli nakoupené zboží, nabídlo alespoň víkendovou alternativu. Mohli si pro sebe zabrat jedno z deseti uvolněných míst na městské tržnici, která se nachází v blízkosti vlakového nádraží. Místo je ovšem bez elektřiny a platí zde zákaz prodeje jídla a pití. „Zájem není velký, rozmýšlí se asi osm stánkařů,“ podotkl Karel Balcar.

Orlová zareagovala na vládní opatření a zrušila všechny plánované adventní akce ve městě. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu mělo proběhnout tuto neděli v podvečer a jeho součástí měl být bohatý kulturní program. „Vánoční strom se samozřejmě rozsvítí, a lidé ho budou moci sledovat v přímém přenosu internetové televize iTVO,“ uvedla mluvčí města Nataša Cibulková.

Podobné to bude v Karviné, kde mohou lidé „utajené“ rozsvícení vánočního stromu sledovat živě přes internet.