První efekt přinesla tato metoda záhy a už v roce 2015 město zaplatilo a rozšířilo záchranu o dalších 35 stromů v parku Adama Sikory a pak na dalších místech, například ve Svojsíkově aleji. Jsou to někdy i 100 let staří jedinci hlavně v alejích, kde mají vysokou estetickou i ekologickou hodnotu.

„Celkem jsme takto za čtyři roky ošetřili přes sto stromů. Přínos injektáže je obrovský, další ochranou stromů, které také město realizuje, je hrabání a odstraňování listí na zimu, ve kterém housenky přežívají,“ uvedla referentka městské zeleně Lada Večeřová.

Letos budou v Českém Těšíně provádět mikro-injektáže jírovců proti klíněnce na přelomu května a června. Ošetřeno celkem 96 kusů jírovců podél nábřeží Míru. „Cílem zásahu je minimalizovat negativní dopady napadení jírovců chronickým škůdcem klíněnkou jírovcovou, která způsobuje předčasné hnědnutí a opad listů. Jedná se o mimořádně účinnou technologii s minimálním dopadem pro okolí,“ doplnila Večeřová.

Škůdcem, známým jako Klíněnka jírovcová (kaštanová), je malý motýl, který napadá nejrozšířenější druhy kaštanu – jírovec maďal. Stromy brzy schnou a ztrácejí listy dříve než na podzim.

V Karviné začali boj s klíněnkou před zhruba osmi lety postřikem, který se pak ještě několikrát opakoval. „Od té doby není výskyt klíněnky jírovcové na kaštanech ve městě tak markantní,“ říká městský zahradník Tomáš Trampler. Podle něj také záleží na množství srážek, když je jich více, stromy tolik neschnou.

Stromy kaštanu jak na nábřeží Olše v Těšíně, tak v zámeckém parku ve Fryštátě jsou staré v některých případech téměř sto a některé i více let.