Podle mluvčí Radky Miloševské dostala své jméno podle obrazu, který tamnímu zařízení darovala českotěšínská farnost.

„Vzhledem k tomu, že žijeme v regionu, kde jsou lidé duchovně založeni, rozhodli jsme se při příležitosti 80. výročí vzniku nemocnice vybudovat v dosud méně využívaných prostorách kapli, která bude sloužit pacientům i jejich rodinným příslušníkům,“ vysvětlila Miloševská s tím, že zřízení kapličky spolu se vším vybavením přišlo asi na 20 tisíc korun.

Díky včerejšímu požehnání se zde navíc budou moci konat bohoslužby i různé obřady.

Nemocniční kaplan Václav Tomiczek.
Posilu v bolesti potřebují nejen sami nemocní, ale i ti, kdo jsou kolem nich

„Myslím, že je skvělé, že se tady něco takového přípravilo. Lidé nyní mají prostor, kde mohou najít duchovní povzbuzení. Člověk totiž k tomu, aby byl zdravý, potřebuje nejenom tělesnou pohodu, ale i pohodu ducha,“ dodal kněz českotěšínské farnosti Jan Svoboda, který k požehnání přizval i místního rodáka, otce Václava Tomiczka.

Součástí kaple se stal i darovaný obraz Duch Svatý nad Těšínem, který vytvořila jedna z českotěšínských farnic, a který kapli propůjčil své jméno.

Na slavnostním požehnání nechyběli kromě duchovních ani bývalí ředitelé nemocnice, stejně jako jednadevadesátiletý pamětník Karel Niemczyk. „Pamatuju, když byla nemocnice jen jedno velké staveniště. Já sám jsem byl za celých 80 let pacientem jen jedenkrát, a to když mi operovali slepé střevo,“ vzpomíná s úsměvem muž.

Biskupské svěcení 28. května v Ostravě. Na snímku Martin David (první zleva).
Biskupské svěcení: jedinečnou událost pro MS kraj sledovaly stovky lidí

Součástí akce bylo také taneční vystoupení souboru Slezánek, hudební vystoupení kapely Zbyňka Ternera a ukázka dobové lékařské ordinace ze 30. let minulého století.

V té nechyběli ani doktor se sestřičkou a originální zdravotnické nástroje.

Pavla Krůčková